Koronavirüsün en hızlı yayıldığı ilk üç ülkeden biri olan ABD’deki salgın sürecini dokuz8HABER’e değerlendiren Rochester Üniversitesi’nden akademisyen Niyazi Sorkunlu, “Amerika’da virüs yayılımının henüz en üst noktasına ulaşılmadı” dedi.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde Aralık ayında ortaya çıkan Covid-19 salgını, 200’e yakın ülke ve bölgeye yayılarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edildi. Çin’deki vaka ve ölü grafiğinin inişe geçmesi ile birlikte İtalya salgından en çok vatandaşını kaybeden ülke oldu.
Dünya genelinde, koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı, 620 bini geçerken ABD, virüsün en hızlı yayıldığı ülke oldu. Birleşik devletlerde en son vaka tespitleri ile sayının 120 bini aştığı öğrenildi. Ölü sayısı ise son 24 saatte 480 artarak 2 bin 191’e yükseldi.
Amerika’da, ülke içinde salgının en etkili olduğu eyalet olan New York’ta ki günlük yaşamı, son durumu ve duymadıklarımızı Rochester Üniversitesi’nden akademisyen Niyazi Sorkunlu dokuz8HABER’e anlattı.

“SALGIN AMERİKA’DA HENÜZ ÜST NOKTAYA ULAŞMADI”

Salgın ile ilgili alınan tedbirler de geç kalındığını, başlarda ciddiye alınsaydı bugün böyle bir tablo ile karşı karşıya olunmayacağını, hala bir grup insan salgının risklerini ciddiye almadığını ve Amerika’da virüs yayılımının henüz en üst noktasına ulaşmadığını belirten Niyazi Sorkunlu, şöyle konuştu:
“Virüs hayata etkisini artırmaya başladıktan sonra bazı insanlar kendilerini korumak adına bir senelik gıda stoku yapmaya başladı. Daha sonra bir kişiye en fazla iki ürün alma hakkı ile bu durum sınırlandırıldı. Çalışanlar için alınan tedbirler, evden çalışabilecek durumda olanlar dışarı çıkmadan video konferans ya da online şekilde işlerini sürdürmesi şeklinde sürdürülüyor. Dışarıda 10 kişiden fazla insan bir arada dolaşamıyor. New York’ta salgın ciddi boyutlara ulaştı. Rochester’da şuan 160’a yakın vaka var, ancak durum sürekli değişiyor. Üniversitelerde normal düzende bu dönemlerde bahar tatili oluyordu. Online eğitim sisteminin alt yapısı yetersiz olduğundan bu tatil uzatıldı. Sosyal mesafeyi korumak için alınan önlemlerde ibadet yerleri kapatıldı. Türkiye’de olduğu gibi burada da Müslümanlar camilere gidemiyor. İbadet, Youtube üzerinden canlı yayınlanıyor.”

“ABD SAĞLIK SİSTEMİ COVİD-19 KARŞISINDA BAŞARISIZ”

Morgların yetersiz olduğunu, ölülerin soğuk hava depolama sistemi olan tırlarda bekletildiğini aktaran Sorkunlu, Amerika’daki sağlık sisteminin başarısız olduğunu şu sözlerle aktardı:
“Burada sağlık sistemi çok kötü en ufak bir sağlık sorununda binlerce dolar fatura karşınıza çıkabiliyor. Salgın ile birlikte sağlık sistemi yeterli refleksi gerçekleştiremedi. Vaka sayılarının artması durumunda yoğun bakım üniteleri de yetersiz kalacak. İnsanların sağlığı bir yana doktorların poşetli izolasyon görüntülerini herkes gördü. Bir doktor aynı maskeyi iki boyunca kullanmak zorunda kalabiliyor. Maske yetersiz, düşünün Amerika’da kimi yerlerde maskesiz doktorlar var.”

“EKONOMİK TEŞVİK PAKETİNDE VATANDAŞLARA VERİLECEK 3 BİN DOLAR YETERSİZ”

Koronavirüs salgınına karşı hazırlanan paket kapsamında belirlenen 2.2 trilyon dolarlık meblağ, ABD temsilciler meclisinde onaylanmış, bütçenin büyük bir bölümünün ise büyük şirketlere verileceği duyurulmuştu.
Sorkunlu, ekonomik çöküşü engellenmek üzere hazırlanan bütçeyi ise şöyle değerlendirdi:
“İhtiyaçları olan insanlara 3 bin dolar gibi bir para verileceği açıklandı. 3 bin dolar Türkiye’deki birçok insan için iyi seviyede sayılabilecek bir para olsa da, burada aslında pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü burada hayat çok pahalı. Yani öyle ki; sokaktan herhangi birini çevirseniz 500 bin dolar borcu çıkabilir. İnsanların mutlu olma kriteri faturalarını ödeyebilmek. Salgından dolayı endişeliyiz, ne olacağını bilmiyoruz. Bize görev listesi hazırlattılar. Bu liste, ben hasta olursam yerime kimin bakabileceğini, ona bir şey olursa yerine kim bakabilir bilgilerini içeriyor. İşimizden, sağlığımızdan endişe duyuyoruz. Amerika’da işsizlik şu ana kadarki en yüksek seviyede. Bu gidişle ilerleyen süreçte de 10 milyon kadar insanın işsiz kalabileceği konuşulanlar arasında.”