DÜNYA

Koronavirüsten ölenlerin sayısı 106’ya çıktı

Çin’de ortaya çıkan ardından dünyanın birçok ülkesine yayılan koronavirüs büyük endişe yaratıyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı tedirgin eden koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 106’ya yükseldi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Çin’de 27 Ocak itibarıyla virüsle enfekte olduğu tespit edilen hasta sayısı ise 4515 olarak açıklandı. Yetkililer dün bu rakamı 2835 olarak vermişti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin dışında toplan 47 teyit edilmiş vaka olduğunu duyurdu. Son olarak Almanya’nın Bavyera eyaletinde virüsle enfekte olan bir hasta olduğu açıklandı. Almanya ile birlikte Avrupa’da toplam dört vaka bulunuyor. Çin dışında korona virüsü nedeniyle henüz bir ölüm gerçekleşmedi.

Basına yansıyan haberlere göre ise virüsün yayıldığı ülkeler ve vaka sayısı şöyle:

Tayland – 8 vaka
ABD – 5 vaka
Avustralya – 5 vaka
Singapur – 5 vaka
Tayvan – 5 vaka
Malezya – 4 vaka
Güney Kore – 4 vaka
Japonya – 4 vaka
Fransa – 3 vaka
Vietnam – 2 vaka
Nepal – 1 vaka
Kanada – 1 vaka
Kamboçya – 1 vaka
Sri Lanka – 1 vaka
Almanya – 1 vaka

TÜRKİYE’DE DURUM NEDİR?

Türkiye’de İstanbul Büyükçekmece, Nevşehir, İzmir ve Nevşehir’de koronavirüs alarmı verilmişti. Ancak yapılan tetkiklerde Çinli turistlerde ve bir Türk iş adamında korona virüsüne rastlanmadı.

İstanbul’daki vakada Büyükçekmece’den Maltepe’deki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen iki Çinli turist, memleketlerine gönderilmişti. Bu iki Çinli turistin virüsün ortaya çıktığı Vuhan’dan geldikleri açıklanmıştı.

Öte yandan dün Kapadokya turu kapsamında Aksaray Sultanhanı ilçesine giden 10 Çinli turist ile şoför ve rehberin bulunduğu kafileden bir Çinli öksürük şikayetiyle hastaneye başvurdu.

Bunun üzerine tüm kafile tedbir amaçlı Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde müşahede altına alındı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Şu ana kadar koronavirüs tanısı olan bir hastamız yok” açıklaması yaptı.

JAPONYA’DAN TEST ZORUNLULUĞU

Japonya hükümeti tüm dünyada paniğe neden olan öldürücü koronavirüs ile ilgili kritik bir karara imza atarak, virüsü “belirlenmiş bulaşıcı hastalıklar” listesine etti. Virüs taşıyan ve virüsün neden olduğu öldürücü zatürre gibi hastalıkların belirtilerini gösteren hastaların gerektiğinde zorla hastaneye yatırılmasının önünü açan karar uyarınca, hastalara belirli süre için çalışmaya ara verme talimatı verilebilecek. Tedavi sürecindeki tüm masraflar ise kamu fonları tarafından karşılanacak.

Havalimanları ve limanlardaki yetkililere enfeksiyon taşıdığından şüphelenilen kişilere test ve tıbbi muayene uygulama hakkı tanıyan karara göre, talebi reddeden kişilere ise ceza verilebilecek. Uygulamanın 7 Şubat’ta resmi olarak yürürlüğe girmesi beklense de, hükümetin zorunlu tedavi süreci ile ilgili hastane masraflarını öncesinde de karşılamayı planladığı belirtiliyor.

Japonya’nın riskli bir virüsü 5. kez belirli bulaşıcı hastalıklar listesine dahil ettiği belirtilirken, benzer son kararın ise 2014 yılında Orta Doğu Solunum Sendromu’nun (MERS) yayılması sırasında alındığı ifade ediliyor.

KORONAVİRÜS NEDİR?

Korona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ?

Koronavirüs semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı koronavirüsler olduğu biliniyor.

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta bulunan Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı’nda koronavirüsün yayılmasının engellemesi için uygulanan prosedür kapsamında Thai Havayollaru mensupları bir uçakta dezenfekte çalışmaları yürütüyor.

KORONAVİRÜS NASIL YAYILIYOR?

Koronavirüsler insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİ

Koronavirüslerin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

ABD, Çin’e seyahat etmeyi düşünen vatandaşlarına, ülkede yayılan yeni tip koronavirüs sebebiyle seyahatlerini gözden geçirmeleri ve virüsün kaynağı olan Hubei eyaletine seyahat etmemeleri çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklamayla 23 Ocak’ta yaptığı Çin’e seyahat uyarısını güncelleyerek 3 no’lu risk kategorisine yükseltti.

Buna göre Çin’e gitmek isteyen ABD vatandaşlarına, söz konusu ülke genelinde yayılan coronavirüs sebebiyle “seyahatlerini yeniden gözden geçirmeleri” çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, ölümcül virüs riski sebebiyle Çin’in Hubei eyaletine ise ABD vatandaşlarının seyahat etmemeleri istendi.

İlk olarak 12 Aralık’ta Hubei eyaletinin Wuhan kentinde tespit edilen yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) salgını nedeniyle Çin genelinde can kaybı 106’ya, virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı ise 976’sının durumu ağır olmak üzere 4515’i buldu.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video