DÜNYA

Kuzey Kore lideri Kim Jon-Un: Bizde koronavirüs yok

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ülkesinde koronavirüs vakasına rastlanmadığını duyurdu. Çin ve Güney Kore’yle komşu olan Kuzey Kore’nin açıklaması uzmanlar tarafından şüphe ile karşılandı.

Dışarıya kapalı bir yönetime sahip olan Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un ise son yaptığı açıklamasında ülkede henüz koronavirüs vakasına rastlanmadığını duyurdu. Pyongyang yönetimi Ocak ayında koronavirüs salgını nedeniyle Çin’e gidiş ve gelişleri durduran ilk ülkeler arasındaydı.

KİM, FÜZE DENEMESİNDE MASKE TAKMADI

Kim Jong-un mart ayında yapılan füze denemesini incelerken maske takmadı ancak askerlerin maske taktığı görüntüler paylaşıldı.Kim Jong-un mart ayında yapılan füze denemesini incelerken maske takmadı ancak askerlerin maske taktığı görüntüler paylaşıldı. Kuzey Kore daha sonra ülkeye gelen herkesi zorunlu olarak bir ay boyunca karantinaya almıştı. Karantinadaki 5 bin 400 kişide corona virüse rastlanmadığı duyurulmuştu.

Kim Jong-un’un bu açıklamaları dünya kamuoyunda şüpheyle karşılandı.

Salgının merkezi Çin, Kuzey Kore’nin sınır komşusu aynı şekilde ülkenin diğer komşusu Güney Kore’de de çok sayıda koronavirüs vakasına rastlanıldı. Kuzey Kore lideri salgından sonra bir hastanenin açılışını yaptı. Kuzey Kore lideri salgından sonra bir hastanenin açılışını yaptı.

KUZEY KORE VAKALARI GİZLİYOR MU?

Dünya Sağlık Örgütü de henüz vaka bildirilmemesine rağmen ülkeye koronavirüs yardımında bulunacağını duyurdu. Daily Mail ve Bloomberg’e konuşan uzmanlar Kuzey Kore yönetiminin var olan vakaları gizlediklerini düşündüklerini aktardı.

dokuz8HABER’i takip edin

Video