Dünya’da koronavirüsün etkilenmediği ülke neredeyse kalmazken Kuzey Kore ise kendilerine koronavirüs salgınının bulaşmadığını iddia ediyor. Kuzey Koreli yetkililer yaptıkları yeni açıklamada da koronavirüsün henüz kendilerine gelmediğini öne sürdü.

Salgın hastalıklarla mücadele merkezinden Pak Myong-su, salgının en başından bu yana alınan önlemlerin başarılı olduğunu belirtti. Pak, “Ülkede şimdiye kadar tek bir kişi bile yeni koronavirüsle enfekte olmadı” dedi.

ÜLKEYE GİRİŞ YAPAN HERKES 1 AY KARANTİNADA KALDI

Kuzey Kore, Çin’de virüsün ilk kez tespit edilmesini takiben hızla önlem aldı. Sınırlarını hemen kapatan Kuzey Kore, katı tedbirleri hayata geçirdi, daha sonra ülkeye gelen herkesi zorunlu olarak bir ay boyunca karantinaya aldı. Bu önlemleri hatırlatan Pak Myong-su, “Sağlık kontrolleri yapma, ülkeye gelen tüm personeli karantinaya alma ve tüm ürünleri iyice dezenfekte etmenin yanı sıra sınırlarımızı kapatıp, tüm deniz ve hava ulaşımını kısıtlamak gibi önleyici ve bilimsel tedbirler uyguladık” ifadelerini kullandı.

KUZEY KORENİN BU AÇIKLAMALARI PEK İNANDIRICI BULUNMUYOR

Uluslararası kamuoyu Kuzey Kore’nin bu açıklamalarını pek inandırıcı bulmuyor. Güney Kore’de görevli ABD’li General Robert Abrams, Pyongyang’da doğrulanmış koronavirüs vakaları bulunduğundan ‘son derece emin’ olduğunu söylemişti.

TRUMP’TAN İŞBİRLİĞİ TALEBİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a mektup göndererek salgınla mücadelede işbirliği teklif ettiği belirtilmişti.Kuzey Kore’nin sağlık sisteminin, uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle ‘güçlü olmadığı’ savunuluyor. Geçen ay Rusya, bu kapsamda Pyongyang’a 1500 kadar koronavirüs testi gönderdi.
UNICEF de bir istisna yaparak tanı kitleri, maske, dezenfektan ve koruyucu ekipman sevk etti.