Güney Amerika ülkeleri Kovid-19’un daha hızlı yayılan mutasyonlu türü nedeniyle Brezilya’ya seyahat kısıtlamaları getirdi. Mutasyonlu virüsün büyük bir salgına yol açmasından endişe duyuluyor.

Kolombiya, Peru, Arjantin ve Guyana, Kovid-19’un mutasyon geçirmiş türünün yayılmasını engellemek için Brezilya’ya yapılacak seyahatleri geçici olarak durdurma kararı aldı. Koronavirüs kaynaklı ölümlerin yoğun olarak görüldüğü Brezilya’da özellikle Amazon eyaletindeki Manaus kentinin yanı sıra Rondonia eyaletinin başkenti Porto Velho gibi kentler pandemiden olumsuz etkilendi.
Kolombiya 28 Ocak’ta, Guyana ise 29 Ocak’ta Brezilya’ya 30 günlük uçuş yasağı getirdiklerini duyurdu. Vaka sayısı 2 milyona yaklaşan Arjantin ise 1 Şubat’tan itibaren Brezilya uçuşlarını yarı yarıya azaltma kararı verdi. Peru ise 26 Ocak’ta Brezilya ile uçuşları geçici olarak iptal etti.

MUTASYONLU VİRÜS SALGINI

Brezilya’nın eski sağlık bakanı Luiz Henrique Mandetta, yerel basına yaptığı açıklamada, Kovid-19’un mutasyon geçirmiş yeni türünün iki ay içinde ülkede büyük bir salgına neden olabileceğini söyledi. Brezilya’da bugüne kadar 222 bin 275 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi, 9 milyon 119 binden fazla vakaya rastlandı.