Lübnan Başbakanı Hassan Diab, Eurobond borcunu temerrüde düşüreceğini ve dış rezervleri vuran mali kriz nedeniyle borç-yapılandırma anlaşmaları yapmaya çalışacaklarını duyurdu.

Lübnan Başbakanı Hassan Diab, ulusa sesleniş konuşmasında döviz rezervlerinin “endişe verici ve tehlikeli bir seviyeye” düştüğünü ve ülkenin temel ihtiyaçları karşılamak için 9 Mart’ta yapılması gereken 1.2 milyar dolarlık Eurobond tahvil ödemesinin askıya alındığını açıkladı.
Diab, Lübnan’ın kamu borcunun gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 170’ine ulaştığını, bunun ülkenin dünyanın en ağır borçlu devleti olmaya aday olduğu anlamına geldiğini söyledi.
Diab, “Borç Lübnan’ın taşıyabileceğinden daha büyük ve Lübnanlıların faizi karşılama yeteneğinden daha büyük” dedi. Diab, ayrıca Lübnan’ın gelecek vadeleri ödeyemeyeceğini ancak tüm borç verenler devletlerle “adil ve iyi niyetli müzakereler” yaparak, “borcunu ulusal çıkarlar doğrultusunda yeniden yapılandırmaya” çalışacağını ifade etti.
Lübnan hükümetinin yeniden yapılandırmaya çalışacağı borç, 31 milyar dolarlık tahvilden oluşuyor. Söz konusu durumun Ekim ayından bu yana Lübnan’da ekonomiyi vuran ve yerel para biriminin değerini yaklaşık yüzde 40 oranında düşüren krizde, tasarruf sahiplerinin mevduatlarına tam erişimini engelleyecek ve huzursuzluğu körükleyecek yeni bir aşamayı başlatması bekleniyor.
Kriz, 1975-90 iç savaşının sona ermesinden bu yana Lübnan’ın istikrarı için en büyük risk olarak görülüyor.