Türkiye ile Mısır arasında yeniden yakın diplomatik ilişki kurulması çabaları sürerken, Mısırlı bir yetkili, Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için “egemenlik ilkesine ve Arap ulusal güvenliğine saygı gösterilmesi gerektiğini” söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı.” şeklindeki açıklamalarına Mısır’dan cevap geldi. Mısır haber ajansı MENA’nın, adını vermediği resmi bir kaynağa dayandırdığı haberde “Mısır’ın, kendisiyle normal ilişkiler kurmak isteyen herhangi bir ülkeden, uluslararası hukuk kurallarına, iyi komşuluk ve egemenlik ilkelerine uymasını ve bölgedeki Arap ülkelerinin içişlerine müdahale girişimlerini durdurmasını beklediği” ifade edildi.
HENÜZ “YENİDEN BAŞLAMA” YOK
Mısırlı yetkili, Türk ve Mısır diplomatik misyonlarının maslahatgüzarlık düzeyinde çalışmalarını sürdürdüğü göz önüne alındığında Türkiye ile diplomatik temasların “yeniden” başlaması diye bir tanımlamanın yapılamayacağını da dile getirdi.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dün “Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” açıklaması yapmıştı. Mısırlı bir istihbarat yetkilisi de, Türk istihbaratından Kahire’de toplantı yapılması yününde talep aldıklarını ve bu talebi memnuniyetle karşıladıklarını açıklamıştı.