Myanmar’da askeri darbe karşıtı protestolar kanlı bastırılmaya çalışılıyor. Güvenlik güçleri, dün gerçekleştirilen eylemlere silahlı müdahalede bulundu, en az 38 kişi yaşamını yitirdi.

Myanmar Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşundan (AAPP) yapılan açıklamada, ülkenin birçok bölgesinde düzenlenen protestolara asker ve polis, gerçek mermi kullanarak müdahalede bulundu. AAPP’nin bugün sosyal medyada açıkladığı verilere göre bir gün içinde en az 38 protestocu vurularak öldürüldü.

ASKERLER MÜDAHALE ETTİ

Protesto liderlerinden Zay Phyo, Yangon’daki protestoları dağıtmak için en az 500 ordu personelinin konuşlandırıldığını belirterek, “Etrafta çok az polis vardı, genellikle protestolara askerler müdahale etti.” dedi. Askerlerin silahsız protestocuları dağıtmak için gerilla taktiği kullandığını aktaran Phyo, “Kalabalıkların bulunduğu yerleri motosikletle çevreleyip insanlara rastgele ateş açtılar. Bu yüzden çok fazla can kaybımız var” dedi.

SUU Çİİ YARGILANIYOR

Darbeden önce gözaltına alınan Myanmar Eski Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii’nin bugün yine askeri mahkemede duruşmaya çıkması bekleniyor. Gözaltı süresi 2 defa uzatılan Suu Çii’ye askeri mahkeme, “ülkenin ithalat ve ihracat yasalarını ihlal etme” ve “kamuyu endişeye sevk edecek açıklamalar yapma” suçlamaları yöneltilmişti.

NE OLMUŞTU?

Myanmar ordusu, muhalefetteki bazı grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu. Ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkil gözaltına alınmış ve 1 yıl süreyle olağanüstü hal ilan edilmişti. 6 Şubat’ta darbe karşıtı eylemlere başlayan halk, o günden beri kitlesel eylemler düzenliyor. Bugüne değin 100’ün üzerinde göstericinin öldürüldüğü, 1500’ün üzerinde kişinin tutuklandığı belirtiliyor.