Myanmar’da askeri darbenin ülke ekonomisine olumsuz etkileri nedeniyle tekstil sektöründe en az 200 bin kişinin işini kaybettiği ortaya çıktı.

Myanmar Now haber sitesine açıklama yapan işçi hakları savunucusu Ye Naing Win, 1 Şubat darbesinden bu yana, tanınmış tekstil firmalarının çoğunun ülkedeki operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. Win, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle zaten kötüye giden sektörün, darbe nedeniyle daha da küçüldüğünü belirterek, “Ülke çapında 700 bin kişiye istihdam sağlayan sektörde en az 200 bin kişi işsiz kaldı.” dedi. Darbenin ardından yaşanan istikrarsızlık ortamının yatırımcıları tedirgin ettiğini belirten Win, “Myanmar’daki tekstil fabrikalarının yarısı an itibarıyla faaliyette değil.” dedi.

JAPON GAZETECİ GÖZALTINDA

Bu arada, Yangon’da gözaltına alınan Japon gazeteci Kitazumi Yuki’ye, yargılandığı askeri mahkemede “yalan haber yayarak ceza hukukunu ihlal etme” suçlaması yönlendirildi. Myanmar ordusunun yayın organlarından MRTV’deki haberde, hakkındaki suçlamaların onaylanması durumunda Nikkei gazetesi çalışanı Yuki’nin 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi. 45 yaşındaki gazeteci Yuki’nin, Yangon’daki Insein Cezaevinde tutulduğu kaydedildi.

MYANMAR’DA NE OLMUŞTU?

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını gerekçe göstererek, 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek siyasetçiyi gözaltına almış ve bir yıllığına OHAL ilan etmişti. Halkın haftalardır darbeyi protesto ettiği ülkede bugüne kadar 800’e sivil öldürüldü.