Myanmar’da askeri darbeye karşı yapılan protestolarda şimdiye kadar 781 kişi yaşamını yitirirken, ölenlerin 52’sinin 18 yaşın altında olduğu açıklandı.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşunun yayımladığı günlük rapora göre, Myanmar’da son 24 saatte bir kişi daha hayatını kaybetti. Toplam sivil can kaybı sayısının 781 olarak güncellendiği raporda, şimdiye kadar yaşamını yitirenlerden 52’sinin 18 yaşın altında olduğu ifade edildi. Ülkede 3 bin 843 kişinin gözaltında tutulduğu ve 1561 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu duyuruldu.

ARAKAN’DA SİYASİ GÖZALTI

Bu arada, askeri darbeden önceki Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) hükümeti zamanında Arakan eyaletinin siyasi lideri olarak görev yapan Nyi Pu’nun kızı Moe Hsan Suu Çii’nin gözaltına alındığı öğrenildi. The Irrawaddy gazetesine konuşan bir aile üyesi, Hsan Suu Çii’nin, eyalete bağlı Hledan kentindeki evinden dün saat 21.00’de askerler tarafından alınıp götürülürken görüldüğünü aktardı. NLD üyesi Moe Hsan Suu Çii, partinin merkez komitesinde gençlikten sorumlu yönetici olarak görev yapıyordu.