DÜNYA

NATO: İdlib’teki durum endişe verici

İdlib’te Türkiye ile Suriye arasında yaşanan gerginlik giderek tırmanıyor. Türkiye’den 5 askerin öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere yapılan açıklamalar da sertleşti. NATO, Rusya ve ABD’den de yeni açıklamalar geldi.

NATO’DAN İDLİB AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ”Esad rejimi ve Rusya, İdlib’de saldırılara son vermeli. İdlib’deki durum son derece endişe verici” dedi.

Stoltenberg, Brüksel’de yarın başlayacak iki günlük Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde konuştu.

“İdlib’deki durum son derece endişe verici” diyen Stoltenberg, ”Esad rejimi ve Rusya’ya çağrıda bulunuyorum. Çünkü Moskova, rejimin saldırılarına destek oluyor. İdlib’deki saldırılar derhal durdurulmalı” şeklinde konuştu.

”Rejim ve Rusya’nın saldırıları sebebiyle insani kriz yaşanıyor” diyen Stoltenberg yüzbinlerce kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına vurgu yaptı.

RUSYA: ENDİŞE DUYUYORUZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlib’de Suriye ordusuna ve Rus askeri güçlerine yönelik her türlü terörist faaliyetlerin sona ermesi ve Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik Rus-Türk mutabakatının uygulanması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın İdlib’deki durumdan endişe duyduğunu belirten Peskov, “İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan teröristlerin uzun süredir oldukça rahat hareket etmelerinden duyduğumuz endişeyi saklamadık. En önemlisi de, bu gruplar rahat davranmakla kalmıyor, Suriyelilere ve Rus tesislerine yönelik saldırılar ve saldırganlık eylemleri düzenliyor” dedi.

JEFREY’DEN TÜRKİYE’YE ZİYARET KARARI

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye ve Almanya’yı ziyaret ederek Suriye ve bölgedeki son gelişmeleri ele alacak.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Özel Temsilci Jeffrey’nin beraberindeki heyetle bugün Türkiye’ye hareket edeceği bildirildi.

Türkiye’de üst düzey Türk yetkililerle yapılacak görüşmelerde, ortak endişeler ve Rusya destekli Esad hükümetinin İdlib’e düzenlediği saldırının ele alınacağı belirtilen açıklamada, özellikle 2254 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının uygulanmasına ilişkin sürecin görüşüleceği kaydedildi.

Açıklamada, Jeffrey’nin 13 Şubat’ta Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek Münih Güvenlik Zirvesi’ne katılacağı kaydedilirken, “Büyükelçi Jeffrey, Suriye’de istikrarı ve güvenliği teşvik ve DEAŞ’ın kalıcı yenilgisini sağlama çabalarımızı tartışmak üzere meslektaşlarıyla ve üst düzey yetkililerle ikili görüşmelerde bulunacak” ifadelerine yer verildi.

dokuz8HABER’i takip edin

Video