Rusya’da ülke geneli on binlerce kişi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalny’nin serbest bırakılması için eylem yaptı. Polis müdahalesi sonrası 3 bin kişi gözaltına alındı.

Rusya’da  Başkent Moskova ve St. Petersburg’un da aralarında olduğu 60’tan fazla şehrinde düzenlenen ve on binlerce kişi katıldığı Aleksey Navalny gösterilerinde 3 bin kişi gözaltına alındı.
Gözaltına alınanlar arasında  Navalny’nin eşi Yuliya Navalnaya da var.
Güvenlik güçleri çoğu lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan göstericilere sert müdahale etti.

GÖSTERİCİLER NAVALNY’NİN BULUNDUĞU CEZAEVİNE GİTTİ

Bazı göstericiler, Navalny’nin tutuklu bulunduğu Matrosskaya Tişina Cezaevi yakınlarına giderek hükümet aleyhine slogan attı.
Rusya İçişleri Bakanlığı, polisle protestocular arasında zaman zaman arbedenin çıktığı gösterilerde 42 emniyet görevlisinin yaralandığını duyurdu.
Bazı göstericilerin, polise kar topu ve yumurta attığı görülürken emniyet güçleri de büyük şehirlerde merkeze giden metro ve otobüs gibi ulaşım yollarını kapattı. Ayrıca gösterilerin gerçekleştirildiği bölgelerde internet erişimi sınırlandırıldı.
Hapse girdikten sonra YouTube kanalından Navalny’nin ekibi tarafından yayımlanan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve yakın çevresini hedef alan “Putin için saray: En büyük rüşvetin tarihi” isimli videonun izlenme sayısı 70 milyonu geçti.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Navalny’e destek amaçlı yapılan protesto gösterilerinin “yasa dışı ve kabul edilemez” olduğunu savunmuştu.

KORONAVİRÜS UYARISI YAPILDI

Ülkede ilk gösterilerin başladığı doğuda ve Sibirya’da en az 850 kişi gözaltına alındı.
Yekaterinburg, Tomsk ve Vladivostok’ta binlerce kişi meydanlara indi. Yakutsk’taki gmsteriler -50 derece soğukta yapıldı.
Saint Petersburg ve Moskovada’da en az 15 bin kişi toplandı.
Puşkin Meydanı’na inen göstericilere, bir genel seslendirme sistemi aracılığıyla koronavirüs nedeniyle sosyal olarak uzaklaşmaları hatırlatıldı. Sadece Moskova’da en az 2 bin kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.
Ülkede 2019 yazında Moskova’da yapılan büyük muhalefet mitinglerinde binlerce gösterici gözaltına alınmıştı.

NE OLMUŞTU?

Navalny, beş ay tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında 17 Ocak’ta gözaltına alındı, 18 Ocak’ta tutuklandı.
Kremlin’e muhalif 44 yaşındaki Navalny, sinir gazı Noviçok ile zehirlendiğinin belirlenmesinin ardından 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesi’ne nakledilmişti.
Navalny yanlıları, 23 Ocak’ta ülke çapında protesto gösterileri yapılması çağrısında bulunmuştu.
Navalny’nin İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanmış bir Sovyet askerine iftira attığı gerekçesiyle 5 Şubat’ta, mahkemeye çıkması bekleniyor.