Koronavirüs nedeniyle en fazla can kaybı kaydeden ülke olan ABD’de virüsün en yoğun olduğu dönem olan Nisan 2020’de hayatını kaybeden 750 kişinin cansız bedenlerinin hala soğutmalı kamyonlarda saklandığı açıklandı.

Koronavirüs nedeniyle en fazla can kaybı kaydeden ülke olan ABD’de virüsün en yoğun olduğu dönem olan Nisan 2020’de hayatını kaybeden 750 kişinin cansız bedenlerinin hala soğutmalı kamyonlarda saklandığı açıklandı. Bir yıldan fazla süredir kamyonlarda saklanan cansız bedenlerin ailelerin de isteğiyle kimsesizler mezarlığına gömüleceği belirtildi.

SOĞUTMALI KAMYONLAR MORG GÖREVİ GÖRDÜ

Salgının ABD’yi sarstığı ilk dönem olan 2020 yılının Nisan ayının başlarında sadece New York’ta günde 800’den fazla kişi hayatını kaybetmişti. 800’den fazla kişinin hayatını kaybettiği dönemde hastaneler kapasitelerini aşarken, morglarda yer kalmaması nedeniyle şehirde soğutmalı kamyonlar morg görevi gördü. CNN International, 2020’nin Nisan ayında hayatını kaybeden 750 kişinin cesetlerinin hala New York’taki soğutmalı kamyonlarda olduğunu açıkladı.

“UZUN SÜRELİ DEPOLAMA ALANLARI OLUŞTURULDU”

Cenazelerin Güney Brooklyn Deniz Terminali’ndeki kamyonlarda saklandığı bildirilirken Tıbbi muayene ofisinin sözcüsü Mark Desire, verdiği demeçte, “Salgının zirvesinde, hayatını kaybeden kişiler için için uzun süreli depolama alanları oluşturuldu. Duyarlılık ve şefkatle, yas dönemlerinde ailelerle tek tek çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KİMSESİZLER MEZARLAĞINA GÖMÜLECEKLER

Cenazelerin Baş Tıbbi Muayene Dairesi tarafından Nisan 2020’de alınan 80 soğutmalı kamyonda tutulduğu bildirildi. Tıbbi muayene ofisinin icra komiseri yardımcısı Dina Maniotis, cesetlerin çoğunun, kentin son 100 yıldır fakir veya sahipsiz kişileri gömdüğü Hart Adası’na gidebileceğini söylerken kişilerin ailelerinin de bu istekte bulunduğunu belirtti.