Norveç hükümetinden koronavirüs önlemi: Müşteriler arasında 1 metre mesafe şartı

Koroanvirüs nedeniyle bugün ilk ölümün yaşandığı Norveç’te başbakan ve sağlık bakanı alınan önlemleri açıkladı. Solberg ve Høie tarafından açıklanan önlemler içerisinde restoranların büfe servisi yapmasının yasaklanması ve müşterilerin arasında en az bir metre mesafe olması için restoranlar, barlar ve eğlence merkezlerinin dizayn edilmesi istendi.

Norveç Başbakanı Erna Solberg ve Sağlık Bakanı Bent Høie, bugün koronavirüs salgını ile mücadele amacıyla kapsamlı önlemler aldıklarını açıkladı. Öte yandan önlemlerin açıklanmasından birkaç saat sonra ülkeden koronavirüs kaynaklı ilk ölüm haberi geldi.

KUAFÖRLER VE BAKIM MERKEZLERİ KAPATILDI

Solberg ve Høie’nin ilan ettiği önlemler şöyle:

*16 Mart 2020 tarihinden itibaren Norveç genelindeki tüm anaokulları, ilkokullar, ortaokullar, liseler, üniversiteler, kolejler ve diğer eğitim kurumları kapatılacaktır.

*Norveç genelinde tüm kültürel etkinlikler ve sportif faaliyetler yasaklanmıştır.

*Spor salonları, yüzme havuzları, kuaförler, cilt ve vücut bakım merkezleri ile masaj ve dövme salonları kapatılmıştır.

*Restoranların büfe servisi yasaklanmıştır. Müşterilerinin arasında en az bir metre mesafe olması için restoranlar, barlar ve eğlence merkezlerinden gerekli önlemleri almaları istenmiştir.

*Perakende satışlar ve ticaret normal şekilde yürütülecektir. Gıda stokları yeterli olup, evde gıda stoklanmasına başvurulmasına gerek yoktur.

*Toplu taşıma hizmetleri normal şekilde çalışacaktır. Ancak insanların gerekli olmayan yolculuklardan ve seyahatlerden kaçınmaları gerekmektedir.

*Halkın işe veya okula gitmemesi, mümkün olduğu takdirde evden çalışması telkin edilmektedir.

*Toplu taşıma araçlarından veya kalabalık ortamlardan ve insanlarla yakın temastan kaçınılması gerekmektedir.

*Sağlık kurumlarında çalışan personelin yurt dışı seyahatleri yasaklanmıştır.

*İskandinav ülkelerinin dışına çıkarak geri dönen herkes, belirtileri olsun ya da olmasın, evde 14 gün boyunca karantinaya alınacaktır.

*Yaşlı ve/veya hasta ziyaretlerinin askıya alınması gerekmektedir.

İLK ÖLÜM BUGÜN YAŞANDI

Norveç Başbakanı Erna Solberg, önlemleri açıklamasının ardından yaptığı ikinci açıklamada, ülkede koronavirüs kaynaklı ilk ölümün meydana geldiğini duyurdu.

Solberg, “Bu gece, koronavirüsün nedeniyle ilk ölümün meydana geldiğini öğrendik. Hastalanan yaşlı bir kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı

Norveç’te bugün 105 yeni vakanın daha tespit edilmesiyle toplam Covid-19 vaka sayısı 736’ya yükseldi.