Antony Blinken, ‘Hamas’ın askeri unsurlarını’ barındırdığı gerekçesiyle İsrail’in bombaladığı Gazze’deki uluslararası televizyonların bulunduğu binada ‘Hamas’ın faaliyet gösterdiğine dair kanıt görmediğini’ açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Cumartesi günü İsrail ordusunun ‘Hamas’ın askeri istihbarat unsurlarını’ barındırdığını öne sürerek bombaladığı, Associated Press (AP) ve El Cezire gibi uluslararası televizyon kanallarının çalışanlarının kullandığı binada ‘Hamas’ın faaliyet gösterdiğine dair herhangi bir kanıt görmediklerini’ belirtti.

“GEREKÇE TALEP ETTİK”

Duvar’ın aktardığına göre, Kopenhag kentinde, Danimarkalı mevkidaşıyla bir araya gelen Blinken, İsrailli yetkililerden 13 katlı binaya düzenlenen saldırı hakkında ‘bir gerekçe sunmalarının’ talep edildiğini bildirdi.

“Saldırıdan kısa süre sonra gerekçe sunulmasını istedik” diyen ABD Dışişleri Bakanı, bu kapsamda İsrailli yetkililerin bilgi vermediğini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Cumartesi günü İsrail ordusu, Gazze’de uluslararası televizyonların bulunduğu binayı bombalamıştı. İsrail’in saldırıdan bir saat önce binanın sahibini uyardığı, bu uyarının ardından yapının hızla tahliye edildiği belirtilmişti. Saldırının ardından tamamen yıkılan binada, uluslararası televizyonların yanı sıra başka ofisler ve ev olarak kullanılan daireler bulunuyordu.