İsrail mahkemesi Doğu Kudüs’te yaşayan altı ailenin evlerinden çıkarılmasına karar verdi. Peace Now, bölgede bir yılı aşkın süredir böyle kararlar alınmasını organize bir hareket olarak değerlendiriyor.

Middle East Eye’da yer alan habere göre, bir Kudüs bölge mahkemesi, Doğu Kudüs’ün Şeyh Jarrah mahallesinde yaşayan altı ailenin, İsrailli yerleşimciler gelebilsin diye yaklaşık 70 senedir yaşadıkları evlerinden çıkarılmasına karar verdi. İsrail-Filistin meselesine “iki devletli” bir çözüm getirmeye çalışan İsrailli sivil toplum örgütü Peace Now, salı günü yaptığı açıklamada 27 kişinin yaşadığı dört evin boşaltılması için mahkemenin 2 Mayıs’a kadar zaman tanıdığını söyledi.

“ORGANİZE BİR HAREKET”

Sivil toplum örgütü bu kararın, “Filistin halkını evlerinden çıkarmak ve yerine Şeyh Jarrah’da yeni bir yerleşim yeri kurmak için tasarlanmış organize bir hareketin parçası” olduğunu belirtti.
Hem Şeyh Jarrah’ta hem de Doğu Kudüs, Silwan’daki Batan al-Hawa mahallesinde yaşayan yüzlerce Filistinli benzer problemlerle karşı karşıya kalmış durumda.
Kudüs Sulh Ceza mahkemesi henüz bir hafta önce Batan al-Hawa’daki dört ailenin evlerinden atılmasına karar verdi.
2020 yılının başından bu yana, onlarcası çocuk 165 kişiden oluşan 36 Filistinli ailenin evlerinden çıkarılmasına karar verildi. Peace Now’ın aktardığı üzere Batan al-Hawa’da 107 kişiden oluşan 20 aile, Şeyh Jarrah’ta ise 58 kişiden oluşan 13 aile mahkeme tarafından hedef alındı.
Bütün aileler temyiz başvurusunda bulundu ve şu anda hepsi, hem bölge mahkemesinde hem de yüksek mahkemede görülen duruşmalarının farklı bir noktasında bulunuyor.

YASAL DEĞİL SİYASAL

Sivil toplum örgütü Peace Now, yetkililerin desteğini de arkasına alan yerleşimcilerin mahkemeyi bir araç olarak kullandığını ve buradaki meselenin yasal değil, siyasal olduğunu söyledi.
 

Bu haberin orjinali Middle East Eye‘da yayınlanmış, Büşra Ağaç tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.