Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Türkiye’nin de dahil olduğu 13 ülkenin vatandaşlarına “güvenlik gerekçesiyle” yeni vize verme işlemlerini durdurduğu aktarıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, ağırlıklı olarak Müslüman nüfusa sahip 13 ülkenin vatandaşlarına yeni vize işlemlerini durdurdu. Devlete bağlı bir iş yeri merkezi tarafından yayınlanan ve komplekste faaliyet gösteren şirketlere gönderilen belgede 13 ülke vatandaşlarına yeni vize verilmesinin askıya alındığı bildirildi. Belgede, uygulamanın BAE makamlarının 18 Kasım tarihinde yürürlüğe giren genelgeye dayandığı kaydedildi.

GÜVENLİK ENDİŞESİNİN NE OLDUĞU AÇIKLANMADI

DW Türkçe’nin Reuters’tan aktardığı habere göre, yeni çalışma izni ve ziyaret vizesi başvurularının, BAE dışında ikamet eden yabancı ülke vatandaşları için askıya alındığı aktarıldı. Genelgeden etkilenen ülkelerin Türkiye, İran, Suriye, Somali, Cezayir, Kenya, Irak, Lübnan, Pakistan, Tunus, Afganistan, Libya ve Yemen olduğu kaydedildi.
Reuters’a konuşan ve ismi açıklanmayan bir kaynak, vize işlemlerinin güvenlik nedeniyle geçici olarak kısa süreliğine durdurulduğunu belirtti, ancak bu güvenlik endişelerinin ne olduğuyla ilgili ayrıntı vermedi.
Türkiye’deki BAE Büyükelçiliği ve konsolosluklarından konuyla ilgili henüz herhangi bir duyuru yapılmazken uygulamada istisnalar olup olmadığı bilinmiyor. Reuters, konuyla ilgili bilgisine başvurulan BAE Federal Kimlik ve Vatandaşlık İşlemleri Dairesi’nin de bir değerlendirmede bulunmadığını kaydetti.