Irak’ın başkenti Bağdat’ta Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü bir hastanede yangın çıktı. Irak İçişleri Bakanlığı, yangında en az 82 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ardından Sağlık Bakanı açığa alındı. Yangının ardından ülkede 3 gün ulusal yas ilan edildiği açıklandı.

Fotoğraf: The Associated Press

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü İbn el-Hatip Hastanesi’nde yangın çıktı. Irak İçişleri Bakanlığı, yangında en az 82 kişinin hayatını kaybettiğini 110 kişinin de yaralandığını duyurdu. AA’da yer alan habere göre çok sayıda ambulansın sevk edildiği hastanede çıkan yangın söndürüldü. Çevre bölgelerden onlarca sivil vatandaşın yangını söndürme olayında yardım ettiği görüldü. Yangında hayatını kaybedenlerin cesetleri ve yaralılar başkentteki diğer hastanelere kaldırıldı. Öte yandan yangının oksijen tüpünün patlaması sonucu meydana geldiği iddia ediliyor.

SAĞLIK BAKANI AÇIĞA ALINDI: İNCELEME BAŞLATILACAK

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de yaptığı yazılı açıklamada, meydana gelen olayı kınadı ve hastanede yangın nedeninin araştırılması için inceleme başlatılması talimatı verdiğini bildirdi. Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, yangının ardından Sağlık Bakanı Hasan Temimi’yi geçici olarak görevden aldı ve hakkında inceleme başlatılması talimatı verdi.

Başbakan Kazımi, Bağdat Valisi Muhammed Cabir Ata ve Bağdat Risafa Yakası Sağlık Müdürü Abdulgani Saadi’yi de geçici olarak görevden alarak haklarında inceleme başlatılmasını istedi. Irak yasalarına göre Başbakan’ın “geçici olarak görevden uzaklaştırma” kararı uyarınca söz konusu yetkililerin görevi 60 gün boyunca dondurulacak ve bu sürede maaşlarının yarısını alabilecekler. Hükümet yetkilisi hakkında yürütülen incelemenin 60 günde bitmemesi halinde yetkili aynı göreve bir daha geri dönemeyecek.

ÜÇ GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan, İbn el-Hatib Hastanesi’nde çıkan yangına ilişkin gelişmeleri ele almak üzere bazı yetkililerle toplantı düzenledi. Yangının elim bir hadise olduğunu, Irak’ın ulusal güvenliğini etkilediğini ve kelimenin tam anlamıyla bir çöküş olduğunu kaydeden Kazımi, olayın örtbas edilmeyeceğini vurguladı. Yangında hayatını kaybedenler için 3 gün ulusal yas ilan edildiğini kaydeden Kazımi, ülke genelindeki tüm hastaneler, oteller ve halka açık yerlerde güvenlik önlemlerinin bir hafta içinde denetlenmesi için ilgili bakanlık yetkililerinin katılımıyla bir teknik ekip oluşturulması yönünde talimat verdiğini aktardı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN ACİL SORUŞTURMA TALİMATI

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de yangının nedenlerine dair acil bir soruşturma başlatılması yönünde talimat verdi. Salih yaptığı yazılı açıklamada, yetkili makamlardan olaya ilişkin gerekli önlemlerin alınmasını, olaydaki ihmalkârların soruşturulmasını ve yaralıların tedavisi için tüm olanakların seferber edilmesini istedi. Bakanlık açıklamasında, Bağdat Rusafa Sağlık Departmanı Genel Müdürü, İbn el-Hatib Hastanesi Müdürünün yanı sıra hastanenin teknik ve idari işler asistanı ile mühendislik ve bakım bölümü müdürünün görevden alındığı belirtildi.

MECLİS YARIN OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Irak Meclisi ise yayımladığı açıklamada, pandemi hastanesindeki yangına ilişkin yansımaları ve gelişmeleri tartışmak üzere yarın olağanüstü bir oturum düzenleneceğini duyurdu. Bağdat’taki sağlık makamları, yangında hayatını kaybedenlerin naaşlarını sabah saatlerinden itibaren yakınlarına teslim etmeye başladı.