FKÖ Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat’ın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Saib Ureykat, koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 65 yaşında hayatını kaybetti.
AA’nın aktardığı habere göre, Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih’in Sözcüsü Usame el Kavasmi yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs tedavisi gören FKÖ Yürütme Konseyi Genel Sekreteri Ureykat’ın İsrail’in Batı Kudüs’teki Hadasah Hastanesi’nde yaşamını yitirdiğini duyurdu.
ABD’de 2017’de akciğer nakli yapılan Ureykat’ın 8 Ekim’deki Covid-19 testi pozitif çıkmıştı. Ureykat, durumunun ağırlaşması üzerine 23 Ekim’de Eriha’dan Batı Kudüs’teki Hadasah Hastanesi’ne nakledilmişti.
Ureykat, daha önce yaptığı yazılı açıklamada, geçirdiği akciğer nakli dolayısıyla bağışıklık sisteminin çok zayıfladığını ve Covid-19 semptomlarının ağır şekilde görüldüğünü belirtmişti.

SAİB UREYKAT KİMDİR?

Filistin-İsrail barış müzakerelerinin güçlü ismi Ureykat, 28 Nisan 1955’te o dönem Ürdün’ün kontrolünde bulunan Doğu Kudüs’ün Ebu Diys mahallesinde dünyaya geldi. Henüz 17 yaşındayken babasıyla ABD’ye göç eden Ureykat, lisans eğitimini siyasal bilimler, yüksek lisansını da uluslararası ilişkiler alanında ABD’nin San Francisco Üniversitesi’nde tamamladı.
Doktorasını ise 1982’de İngiltere’deki Bradford Üniversitesi Barış Çalışmaları alanında tamamlayan Ureykat, aynı yıl ABD vatandaşlığı aldı.
Filistin’e dönerek işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde bulunan Necah Üniversitesi’nde 1991’e kadar akademisyenlik yapan Ureykat, 1980-1992 yıllarında Filistin’in en köklü gazetelerinden Kudüs’ün Genel Yayın Yönetmenliği görevini de üstlendi. Ureykat’ın yıldızı Filistin puşisi ile katıldığı 1991’deki Madrid Konferansı ile parladı.
Washington’da 1992 ve 1993 yıllarında devam eden görüşmelerde de yer alan Ureykat, 1994’te müzakere heyetinin başına geçti ve Yasir Arafat liderliğinde kurulan Filistin yönetiminin ilk Yerel Yönetimler Bakanlığı koltuğuna oturdu.
“Başmüzakereci” lakabını 1995’te alan Ureykat, 1996 ile 2006’da Filistin’de gerçekleştirilen genel seçimlerde milletvekili seçildi. Filistin’in merhum lideri Yasir Arafat’a yakınlığıyla bilinen Ureykat, 2009’da Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyeliği ile FKÖ’nün Yürütme Konseyi üyeliğine seçildi. FKÖ Müzakere İşleri İdaresi Başkanlığı da yapan Ureykat, Filistin topraklarındaki işgalin sona erdirilmesi için 6 İsrail Başbakanı ile müzakere masasına oturdu.