İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları Ramazan Bayramı’nda da devam ediyor. Saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 87’ye yükseldi. Saldırılar sonucu, çok sayıda cadde ve sokak ağır hasar gördü.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının Ramazan Bayramı’nın birinci gününde de sürdü, savaş uçakları bu sabah Gazze’nin çeşitli bölgelerine hava saldırıları düzenledi. Saldırılar nedeniyle büyük camilerde bayram namazı kılınmadı, Gazze sokakları sessizliğe büründü. Gazze’nin batı kesiminde bir bina ile Refah kentindeki saldırılarda bir banka ile postanenin vurulduğu bildirildi. 

YARALI SAYISI 503’E ULAŞTI

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail saldırılarında 11 kişinin daha hayatını kaybettiği aktarıldı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında biri çocuk, biri de kadın olmak üzere 4 kişi daha hayatını kaybetti. Buna göre Gazze Şeridi’nde 10 Mayıs’tan bu yana can kaybı 87’ye yükseldi.

Bakanlığın açıklamasında saldırılarda yaşamını yitirenlerin 17’sinin çocuk, 7’sinin de kadın olduğu, yaralı sayısının da 503’e ulaştığı ifade edildi.

Bakanlık, daha önce yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 83 olduğunu ve aralarında 17 de çocuk bulunduğunu, yaralı sayısının ise 388’e ulaştığını belirtmişti.

İSRAİL: 650 NOKTA VURULDU

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, İsrail hava kuvvetlerinin Gazze Şeridi’nde operasyonların başladığı 10 Mayıs’tan bu yana toplam 650 hedefi vurduğunu belirtti. Sözcü Adraee, saldırılarda 3 çok katlı binanın yok edildiğini ve Hamas ve İslami Cihad Hareketi’nin önde gelen 10 yetkilisinin öldürüldüğünü söyledi. İsrail ordusundan gece yapılan başka bir açıklamada ise, Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait stratejik hedeflerin vurulduğu, saldırıda Hamas’a bağlı deniz kuvvetlerinin de vurulan hedefler arasında yer aldığı öne sürüldü. Açıklamada Gazze emniyetine ait binaların vurulduğu, Merkez Bankasının da hedef noktalardan biri olduğu ifade edildi.

“ZEHİRLİ GAZDAN ŞÜPHELENİYORUZ”

Filistin Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, hayatını kaybeden bir grup Filistinlinin zehirli gazla öldürüldüğünden şüphelendiklerini açıkladı.

Bakanlık resmi sitesinde yer alan açıklamada, Gazze’deki Shifa Hastanesi’ne getirilen hayatını kaybetmiş Filistinlilerin, zehirli gazla öldüğünden şüphelendiklerini belirtti.

Açıklamada, “Zehirli gazlar nedeniyle boğularak hayatını kaybettiği tahmin edilen şehitler, Gazze’deki Şifa Hastanesine getirildiler” denildi.

Adli muayenede Filistinlilerin ölüm sebebinin, “boğulma” olarak tespit edildiğine ve bunu kanıtlar nitelikte dış belirtilerin de olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ölüm nedeninin kesin olarak saptanması için organ ve dokulardan gerekli numunelerin alındığı kaydedildi.