İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sürüyor.  Gazze’deki İçişleri Bakanlığı’na ait “Ensar” kompleksi düzenlenen hava saldırıları sonucu tamamen yıkıldı.

Hava saldırılarını bugün de sürdüren İsrail güçleri, F-15 savaş uçakları ile Gazze’nin batısında bulunan Filistin İçişleri Bakanlığı binasını vurdu. Gazze’deki İçişleri Bakanlığı’na ait “Ensar” kompleksi düzenlenen hava saldırıları sonucu tamamen yıkıldı.

NE OLMUŞTU?

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları bayramda da devam ediyor. Savaş uçakları 13 Mayıs sabahında Gazze’nin çeşitli bölgelerine hava saldırıları düzenledi. Saldırılar nedeniyle büyük camilerde bayram namazı kılınmadı, Gazze sokakları sessizliğe büründü. Gazze’nin batı kesiminde bir bina ile Refah kentindeki saldırılarda bir banka ile postanenin vurulduğu bildirildi.

SALDIRILAR DEVAM EDERKEN HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI DA HIZLA ARTIYOR

10 Mayıs’tan bu yana İsrail’in Gazze saldırılarında 31’i çocuk, 20’si kadın olmak üzere 122 Filistinli hayatını kaybetmişti. Son olarak ise Batı Şeria’da ikisi İsrail güçlerinin, biri Yahudi yerleşimcinin ateş açması sonucu 3 Filistinli daha hayatını kaybetti.

10 BİNE YAKIN FİLİSTİNLİ EVİNİ TEK ETMEK ZORUNDA KALDI

Öte yandan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) tarafından yapılan açıklamaya göre ise Gazze’ye düzenlenen saldırılarda 10 bine yakın Filistinlinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor. Yerlerinden edilen Filistinlilerin okul ve camilerde barındığı, su, gıda, hijyen ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişimleri olduğu ifade edildi. Hastane ve suya erişimin elektriğe bağlı olduğu ancak bunun için gereken yakıtın Pazar günü tükeneceği belirtilen açıklamada, İsrailli yetkililer ile Filistinli silahlı gruplara BM’nin yakıt, gıda ve tıbbi malzemeler getirmesine ve insani yardım çalışanları konuşlandırmasına izin vermesi çağrısı yapıldı.