Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, İsrail’in, Gazze’de “ayrım gözetmeden ve sorumsuzca” hava saldırıları düzenlediğini söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, İsrail’in, Gazze’de “ayrım gözetmeden ve sorumsuzca” hava saldırıları düzenlediğini söyledi. BBC Türkçe’de yer alan ahbere göre Kudüs’teki “tehlikeli tırmanma”dan İsrail’in sorumlu olduğunu savunan Ebu Gayt, uluslararası topluma şiddeti durdurmak için derhal harekete geçme çağrısı yaptı. Arap Birliği, Kudüs’teki son gelişmeleri görüşmek üzere bugün dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplanacağını açıklamıştı.

NE OLMUŞTU?

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate akşam namazından sonra bir kez daha saldırdı. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, Filistinli gençler ile İsrail polisi arasında Mescid-i Aksa’nın güney batısındaki El-Meğaribe Kapısı önünde tartışma ve sürtüşme yaşandığına dikkati çekerek, polisin ses bombaları ve plastik mermilerle müdahale ettiğini anlattı. İsrail polisinin saldırısı esnasında yangın çıktığını ve Harem-i Şerif’teki bir ağaca sıçradığını belirten Dibs, Mescid-i Aksa itfaiyesinin müdahalesiyle yangının söndürüldüğünü kaydetti.

FİLİSTİN’DEN BM’YE ÇAĞRI

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, Birleşmiş Milletler’e İsrail’in Gazze’ye saldırısının derhal durdurması için müdahale etme çağrısında bulundu. Iştiyye, yaptığı açıklamada, uluslararası insan hakları kuruluşlarından da İsrail saldırılarını kınamalarını istedi. BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric ise günlük basın brifinginde, Doğu Kudüs’te devam eden şiddet olayları ve Filistinli ailelerin Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki olası tahliyelerinden derin endişe duyduklarını söyledi. Dujarric, tüm taraflara maksimum itidal göstermeleri çağrısı yaptı.