İsrail polisi, Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da fanatik Yahudilerin baskınını önlemek için nöbet tutan Filisitinlilere bir kez daha saldırdı.

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’da bulunan binlerce Filistinliye İsrail polisi müdahale etti.
Sabah namazını Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde yer alan Mescid-i Aksa’da kılan binlerce Filistinli, namazın ardından Mescid-i Aksa’nın avlusunda tekbirler getirerek gösteri düzenledi. Filistinliler, gösterinin sonrasında fanatik Yahudilerin baskın yapmasını önlemek için Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya başladı.

BİBER GAZI, PLASTİK MERMİ VE SES BOMBASI KULLANILDI

Harem-i Şerif’in bazı noktalarına barikatlar kuran Filistinliler, Harem-i Şerif’ten ayrılmayacaklarını dile getirerek sık sık “Canımız kanımız sana feda Aksa” sloganı attı. Daha sonra Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen İsrail polisi, Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Filistinliler, İsrail polisinin müdahalesine taş atarak karşılık verirken, İsrail polisinin Harem-i Şerif’teki saldırısı devam ediyor. Filistin Kızılayı saldırı sırasında 10 kişinin yaralandığı, üç kişinin ise hastaneye sevk edildiği aktardı.

PROTESTO EYLEMLERİ SÜRÜYOR

Filistinli gençlerin Eski Şehir’in Şam Kapısı’nda ise dün akşam saatlerinden itibaren toplanması üzerine de saldırı yaşandı. İsrail polisi TOMA, atlı birlikler ve ses bombalarıyla Filistinli gençlere müdahalede bulundu. Batı Şeria’nın Ramallah kent merkezinde toplanan yüzlerce Filistinli de İsrail’in saldırılarını protesto etti. Kentin caddelerinde yürüyüş düzenleyen Filistinliler, İsrail aleyhine dövizler taşıyarak sloganlar attı.

“KUDÜS GÜNÜ”NDE BASKIN ÇAĞRILARI

Fanatik Yahudiler, İsrail’in Doğu Kudüs’ü işgal ettiği 1967’deki Altı Gün Savaşının yıl dönümünü İbrani takvimine göre “Kudüs günü” olarak kutluyor. Fanatik Yahudi örgütler, bu yıl 9-10 Mayıs tarihlerine denk gelen “Kudüs günü” nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın çağrıları yapmıştı.