İsrail’in Gazze ve Batı Şeria saldırılarında 33 medya kurumu hedef alındı, toplam 170 gazeteci yaralandı. Filistin Gazeteciler Sendikası Başkanı Nasır Ebu Bekir, İsrail’in gazetecilere karşı işlediği suçları kapsayan bir dosya hazırladıklarını söyledi.

Filistin Gazeteciler Sendikası, İsrail’in Gazze Şeridi ve Batı Şeria’daki saldırıları ile ihlalleri sırasında 33 medya kurumunun hedef alındığını ve 170 gazetecinin yaralandığını açıkladı. Sendika Başkanı Nasır Ebu Bekir, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs’ta başlattığı, Hamas ile varılan ateşkesle sona eren saldırılarının medya sektörü ve çalışanları üzerindeki etkisini değerlendirdi. Saldırılar sırasında yapılan ilk incelemelere göre bölgede medya kurumlarına ait 33 merkezin yıkıldığını söyleyen Ebu Bekir, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini, zarar gören ya da hedef alınan basın kuruluşlarının sayısının artabileceğine işaret etti.

BİR GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ebu Bekir, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 70, Batı Şeria ve Kudüs’teki şiddet olaylarında ise 100 gazetecinin yaralandığı bilgisini paylaştı. Sendika Başkanı, Batı Şeria’daki yaralanmaların çoğunun göz yaşartıcı gaz, Gazze’dekilerin ise bombalama sırasında isabet eden şarapnel olduğunu kaydetti. İsrail savaş uçaklarının 19 Mayıs’ta Gazze’nin batısındaki Şeyh Rıdvan Mahallesi’nde bir evi üç roketle bombalaması sonucu “Kudüs’ün Sesi” adlı yerel radyoda çalışan gazeteci Yusuf Ebu Hüseyin yaşamını yitirmişti.

UCM’YE BAŞVURU YAPILACAK

Ebu Bekir, İsrail’in işlediği suçların yargıya taşınması yönündeki çalışmalarına da işaret ederek şunları söyledi: “Sendika, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) sunmak üzere uluslararası gazetecilerle iş birliği içinde işgal güçlerinin Gazze Şeridi, Batı Şeria ve Kudüs’teki saldırılarında gazetecilere karşı işlediği suçları eksiksiz şekilde kapsayan bir dosya hazırlıyor.”

Hukuki açıdan dosyanın tamamlanması için birkaç aya ihtiyaç olduğuna işaret eden Ebu Bekir, sendikanın geçen yıl benzer bir dosyayı UCM’ye sunduğunu ancak mahkeme prosedürlerinin uzun ve karmaşık olduğunu belirtti.

“GAZETECİLER MİLYONLARI HAREKETE GEÇİRDİ”

Ebu Bekir, Filistinli gazetecilerin, saldırılar sırasında olayları aktarımında olağanüstü bir verimlilik ve kabiliyet sergilediğini, kamuoyunu etkilemeyi başardığını, haberini aktardığı korkunç suç sahneleriyle dünya çapında milyonları harekete geçirebildiğini vurguladı. Ebu Bekir, sendikanın uluslararası hukukun tanımına göre geçen yıl Filistin topraklarında işlenen yaklaşık 500 saldırı ve suçu belgelediğini aktardı.