İsrail güçleri saldırılarını dün gece boyu hem Doğu Kudüs’te, hem Gazze Şeridi’nde saldırılarını sürdürdü. Filistin direniş grupları İsrail saldırılarına roketlerle karşılık verirken, Gazze’de 24 Filistinli yaşamını yitirdi. Doğu Kudüs’te Harem-i Şerif’ten yükselen dumanlar fanatik Yahudiler tarafından coşkuyla kutlandı.

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate akşam namazından sonra bir kez daha saldırdı. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Basın Sözcüsü Firas Dibs, Filistinli gençler ile İsrail polisi arasında Mescid-i Aksa’nın güney batısındaki El-Meğaribe Kapısı önünde tartışma ve sürtüşme yaşandığına dikkati çekerek, polisin ses bombaları ve plastik mermilerle müdahale ettiğini anlattı. İsrail polisinin saldırısı esnasında yangın çıktığını ve Harem-i Şerif’teki bir ağaca sıçradığını belirten Dibs, Mescid-i Aksa itfaiyesinin müdahalesiyle yangının söndürüldüğünü kaydetti.

Bu arada, Anadolu Ajansı’nın Orta Doğu Editörü Turgut Alp Boyraz, İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki müdahalesinde bacağından 2 plastik mermiyle vuruldu. Boyraz, ilk müdahalenin ardından Makaset Hastanesi’ne sevk edildi.

GAZZE’YE HAVA OPERASYONU

İsrail ordusu dün gece geç saatlerde Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adı verilen askeri operasyon başlattı. Gazze’ye yönelik hava saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 24’e yükseldi, yaralı sayısı ise 103 oldu. Sivil Savunma ekiplerinden bir yetkili AA muhabirine yaptığı açıklamada, son saldırılardaki can kaybının Gazze’nin batısındaki bir evde yaşandığını, ev halkından hayatını kaybeden 3 kişiden birinin kadın, bir diğerinin de engelli bir Filistinli olduğunu belirtti. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı daha önce yaptığı açıklamada, İsrail’in saldırılarında 9’u çocuk 21 kişinin şehit olduğunu, 95 kişinin de yaralandığını duyurmuştu.

DİRENİŞ GRUPLARI YANIT VERDİ

İsrail’in son günlerde artan şiddetine karşı Gazze’de bulunan direniş grupları roketli saldırıda bulundu. Filistinli grupların “Mescid-i Aksa’daki polisleri çekmesi” için İsrail’e verdiği sürenin dolmasının ardından Gazze Şeridi’nden İsrail’in birçok bölgesine roket atıldı. “Kudüs’ün Kılıcı” adıyla eş zamanlı yürütülen operasyona farklı direniş grupları katıldı.

Öte yandan, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, yüksek tahrip gücüne sahip başlıkları bulunan ve 120 kilometre menzile sahip A120 roketlerine sahip oldukları duyurdu. Yapılan açıklamada, saldırılarda bu roketlerin kullanıldığını açıklandı.

DİRENİŞ GRUPLARI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi, Hamas ve diğer grupların katıldığı operasyon için “Ortak Operasyon Odası” kuruldu. Operasyon Odası’dan yapılan açıklamada, işgal güçlerine ait Gazze’nin kuzeyindeki bir askeri zırhlı aracın vurulduğu ve Kudüs’e roket saldırısı düzenlendiği belirtildi. Açıklamada, “Tüm gücümüzü, halkımızın evlatlarını her yerde korumak için üst üste koyduk ve getirisi ne olursa olsun onlardan hiçbir zaman yüzümüzü çevirmeyeceğiz. Her nerede olurlarsa olsunlar, bizim silahımız tüm halkımızın silahıdır” denildi.