İsrail Komünist Partisi ve Hadaş, işgal güçlerinin Doğu Kudüs’te Filistinlileri hedef alan saldırılarını kınayarak Filistin halkıyla dayanışmanın sürmesi çağrısını yaptı.

İsrail Komünist Partisi (CPI) ve Demokratik Görüş ve Eşitlik Partisi (Hadaş), İsrail güçlerinin Doğu Kudüs’te Filistinlileri hedef alan saldırılarına ilişkin ortak bir açıklamada bulundu. Açıklamada, “İsrail Komünist Partisi ve Hadaş olarak işgal güçlerinin Doğu Kudüs ve El Aksa Camii’ndeki suç teşkil eden saldırısını ve Şeyh Cerrah ve Bab el-Amud’da haftalardır süren tırmanışı kınıyoruz” denildi.

“YERLEŞİM PLANI BOZULACAK”

Filistin halkının Kudüs’te verdiği mücadelenin, Tel Aviv yönetimin Filistinlilere ait toprakları istimlak etme, Yahudileştirme ve yerleşim planlarını bozacağı belirtilen açıklamada, “Tıpkı bugün yerleşimci çetelerin bayrak yürüyüşünü gerçekleştirmekte başarısız olması gibi. İşgalcilerin suçları, Filistin halkının cesaretini kıramayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan açıklamada; Nasıra, Hayfa, Um el-Fahm ve diğer bölgelerdeki eylemlerin bastırılması ve onlarca gencin gözaltına alınması da kınanarak, “Şeyh Cerrah ve genel anlamda Kudüs’teki Filistinlilerle dayanışmanın sürmesi çağrısında bulunuyoruz” denildi.