Libya’da Başbakan Abdülhamid Muhammed Dibeybe ile Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Menfi liderliğinde kurulan geçici hükümet, göreve başladı. Trablus’ta düzenlenen törende konuşan Dibeybe, “Demokrasinin ilkelerini pekiştirmek için buradayım” ifadelerini kullandı.

Libya’da, ülkeyi 24 Aralık’ta seçimlere götürecek geçici birlik hükümeti bugün resmen görevi devraldı. Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı ve Devlet Başkanlığı Konseyi lideri Fayiz Serrac, Trablus’ta düzenlenen törenle görevi Başkanlık Konseyi lideri Muhammed Menfi ve Başbakan Abdülhamid Muhammed Dibeybe’ye devretti.
DW Türkçe’nin aktardığı habere göre Dibeybe, törende yaptığı konuşmada, ‘demokrasinin ilkelerini pekiştirmek için bugün burada olduğunu’ söyledi.

DİBEYBE DÜN YEMİN ETMİŞTİ

Başbakan Dibeybe ve kabine üyeleri dün ülkenin doğusunda bulunan Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nde yemin etmişti. Libya’nın ‘birliğini, güvenliğini ve bütünlüğünü’ koruyacağına söz veren Dibeybe, kabinesinin ‘tüm Libyalıların hükümeti olacağının’ altını çizmişti. Libya meclisi, geçtiğimiz hafta Sirte’de yaptığı oturumda geçici birlik hükümetine onay vermişti. 2014’teki seçimler sonrasında ikiye ayrılan Libya meclisi, ilk kez geçen hafta bu oturumda bir bütün olarak bir araya gelmişti.

YENİ HÜKÜMET ÜLKEYİ SEÇİMLERE GÖTÜRECEK

Şubat ayı başında Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanan Libya Siyasi Diyalog Forumu, Dibeybe’yi geçici başbakan ve Muhammed Yunus Menfi’yi üç üyeli Başkanlık Konseyi’nin başkanlığına seçmişti. Geçici hükümet, ülkedeki hizmetleri iyileştirmek, devlet kurumlarını birleştirmek ve Aralık ayında yapılacak seçimleri düzenlemekle görevlendirilmişti.
Geçici birlik hükümeti, BM tarafından tanınan ve Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nin yerini alacak. UMH ülkenin batı bölgelerinde, Halife Hafter güçlerine destek veren Tobruk hükümeti de doğu ve güney bölgelerinde kontrolü elinde bulunduruyordu.