Lübnan’da yeni hükümeti kurma süreciyle ilgili Cumhurbaşkanı Avn’ın yarın yapmayı planladığı istişare görüşmelerini bir hafta ertelediği aktarıldı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni hükümeti kurmakla görevlendireceği ismi belirlemek için yarın yapacağı istişare görüşmelerini erteleme kararı aldı.
AA’nın haberine göre, Lübnan resmi haber ajansı NNA’nın yayınladığı Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, ortaya çıkan birtakım zorlukları aşmak üzere bazı siyasi gruplardan gelen talep doğrultusunda bu kararı alan Avn, parlamentodaki siyasi partilerle gerçekleştireceği görüşmeleri 22 Ekim tarihine ertelediği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Sünni Müstakbel Hareketi lideri eski Başbakan Saad el-Hariri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Lübnan girişimini canlandırmak için bir çalışma başlatmıştı.
Önceki gün Cumhurbaşkanı Avn ve Meclis Başkanı Nebih Berri’yi ziyaret ederek çalışmalarına başlayan Hariri, ülkenin ekonomik krizden kurtulması ve Beyrut Limanı’ndaki patlamanın yol açtığı yıkımın ardından başkentin yeniden imarı için Fransız girişimini tek çözüm yolu olarak göstermişti.
Yeni hükümeti kurma görevine talip olduğunu dile getiren Hariri, birkaç ay içinde reformları hayata geçirecek teknokratlar hükümetini kurmaları gerektiğini söylemişti.
Hariri, siyasi çekişmelerle kaybedecek zamanları olmadığını, ülkedeki siyasi liderlerin Fransız girişimine bağlı kaldıklarını teyit etmek üzere temaslarda bulunacağını aktarmıştı.
Hariri’nin partisi Müstakbel Hareketi heyetiyle görüşen Lübnanlı siyasi partilerinin çoğu, Fransız girişimine bağlılıklarını teyit ettiler, ama Hariri’ye destekleri konusunda bir vaatte bulunmadılar.