Filistin Devlet Başkanı Abbas, ” Filistin meselesi sanki sadece ilhaktan ibaret. Bu bir aldatmacadır ve kabul edilemez. Bunu, Filistin meselesine vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Filistin meselesine darbe vurduğunu söyledi.
Abbas, işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bulunan Başkanlık binasında düzenlediği toplantıda, İsrail ile BAE arasında varılan normalleşme anlaşmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

“FİLİSTİN MESELESİ İLHAKTAN İBARET DEĞİL”

Filistin meselesi adına konuşma yetkisinin sadece Filistinlilere ait olduğunu belirten Abbas, “BAE’yi büyük bir başarı kaydetmiş ve ilhak meselesine karşı çıkmış gibi göstermeye çalıştılar. Filistin meselesi sanki sadece ilhaktan ibaret. Bu bir aldatmacadır ve kabul edilemez. Bunu, Filistin meselesine vurulmuş bir darbe olarak görüyoruz” dedi.
Filistin halkının zorluk anında tek vücut olduğunu ve aralarındaki tüm fikir ayrılıklarına rağmen kendisine komplo kuranlara karşı durduğunu kaydeden Abbas, tüm dünyanın ABD’nin Yüzyılın Anlaşması Planı’na karşı Filistin’in yanında yer aldığını dile getirdi.

“İLHAK SONRADAN DAHİL EDİLDİ”

İsrail-BAE anlaşmasının, temelde iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirme üzerine kurulu olduğunu, ilhak meselesinin sonradan dahil edildiğini aktaran Abbas, “Normalleşme, 2002 Arap Barış Girişimi’nde sonuca bağlanmış bir konudur. Bu girişim, Arapların, Filistin meselesi çözülmeden İsrail ile normalleşmeye gidemeyeceğini söyler” diye konuştu.

İsrail Batı Şeria’yı ilhak planını erteledi