İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, İsrail polisinin Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’da cemaate saldırmasını protesto etti. Eylemde Türk ve Filistin bayrakları taşındı.

Levent’teki İsrail Başkonsolosluğu önünde gerçeleşen eylemde, “Filistin halkı yalnız değildir”, “Kahrolsun Siyonizm”, “Hamas’a selam, direnişe devam” sloganları atıldı. İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı bir konuşma yaparak, her saldırının, Türkiye’deki her gencin, çocuğun, ferdin kalbine Filistin haritasını çizdiğini savundu.Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu haritaya baktıkları zaman Filistin neredeydi, işgal edile edile nereye gelmiş, ve Türkiye’deki her genç, İslamcısı, ülkücüsü, sağcısı, liberali, solcusu, hangisi olursa olsun yatarken Filistin’deki zulmü düşünüyor. Buna siz sebep oldunuz.”

DOĞU TÜRKİSTAN VURGUSU

İsrail’e karşı eylemlerin sürmesini isteyen İHH Başkanı Yıldırım, “Müslümanın Müslümandan başka dostu yok. O zaman ey Müslümanlar tek yumruk olma, ayağa kalkma zamanıdır, direnme zamanıdır. Tek de kalsak bir olacağız, bin olunca milyon olacağız, milyar olacağız ve Allah’ın izniyle Doğu Türkistan’ın da kurtarılması için çalışacağız, Mescid-i Aksa’nın da kurtulması için çalışacağız” diye konuştu. Yıldırım, pazartesi günü Kudüs’teki olayların büyüyeceğini de iddia etti.