İsrail’in saldırılarına yönelik açıklama yapan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, “Böyle giderse ilişkilerimizi askıya alacağız” dedi.

Mısır, İsrail’in 10 Mayıs’ta Filistin’e yönelik başlattığı saldırılara sert tepki gösterdi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmaması halinde Tel Aviv’le ilişkilerin askıya alınacağını duyurdu.

DANİMARKA’DA FİLİSTİN’E DESTEK EYLEMİNE POLİS MÜDAHALESİ

Karar’ın derlediği habere göre, Danimarka’da polis Filistin’e destek gösterisine göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti. Göstericiler arasında bulunan çok sayıda çocuk müdahaleden etkilendi. Bu arada Danimarka devlet televizyonu DR, gösteriye yaklaşık 4 bin kişinin katıldığını duyurdu.

AB: HAMAS’IN SALDIRILARINI KINIYORUM

Bu arada bazı AB ülkeleri İsrail’i destekleyici açıklamalarda bulundu. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medyadaki paylaşımında İsrail ve Gazze’deki durumdan “çok endişeli” olduğunu açıkladı.  “Hamas tarafından İsrail’e ayrım gözetmeden yapılan saldırıları kınıyorum” ifadesini kullanan Leyen, tüm taraflarda sivillerin korunması, şiddetin derhal sona ermesi gerektiğini belirtti.

HOLLANDA: İSRAİL’İN MEŞRU MÜDAFAA HAKKI

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de sosyal medya hesabında, İsrail ve Gazze’de devam eden şiddetten dolayı çok endişeli olduğunu belirterek “Hamas’ın sivillere rastgele roket atması kabul edilemez. Hollanda, uluslararası hukuk ve orantılılık sınırları içinde İsrail’in meşru müdafaa hakkını desteklemektedir” açıklamasını paylaştı. Hollanda’nın ateşkes ve diyalog çağrısında bulunduğunu ifade eden Rutte, sivil kayıpların önlenmesi için her şeyin yapılması gerektiğini kaydetti.

“ROKET SALDIRILARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ise sosyal medyada “Macaristan, bazı Filistin terör örgütlerinin Gazze’den İsrail kentlerine karşı işlediği en son roket saldırılarını şiddetle kınıyor” ifadesini kullandı. “İsrail ile tam dayanışma içinde olduğumuzu ve İsrail’in kendini savunma hakkını tanıdığımızı bildiriyoruz” diyen Szijjarto, sivillere yönelik şiddetin derhal sona ermesini istedi.

SLOVENYA: İSRAİL’İN YANINDA DURUYORUZ

Slovenya’da da ‘İsrail ile dayanışma’ amacıyla hükümet binasına İsrail bayrakları asıldı. Slovenya hükümetinin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, İsrail’i destekledikleri ifadesine yer verildi. Açıklamada “Terör saldırılarını kınıyoruz ve İsrail’in yanında duruyoruz” denildi.

HAMAS’IN ASKERİ KADINDAN “AYAKLANIN” ÇAĞRISI

Bu arada Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Batı Şeria’da İsrail’e karşı ayaklanma çağrısı yaptı. Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, yaptığı kısa yazılı açıklamada, “Ey Batı Şeria’nın kahraman ve özgür insanları, bilekleriniz bükülmesin, devriminize selam olsun, işgalcilerin ayaklarının altındaki toprağı ateşe verin” ifadelerine yer verdi.

SALDIRILAR DEVAM EDERKEN HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI DA HIZLA ARTIYOR

10 Mayıs’tan bu yana İsrail’in Gazze saldırılarında 31’i çocuk, 20’si kadın olmak üzere 122 Filistinli hayatını kaybetmişti. Son olarak ise Batı Şeria’da ikisi İsrail güçlerinin, biri Yahudi yerleşimcinin ateş açması sonucu 3 Filistinli daha hayatını kaybetti.

10 BİNE YAKIN FİLİSTİNLİ EVİNİ TERK ETMEK ZORUNDA KALDI

Öte yandan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) tarafından yapılan açıklamaya göre ise Gazze’ye düzenlenen saldırılarda 10 bine yakın Filistinlinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı tahmin ediliyor. Yerlerinden edilen Filistinlilerin okul ve camilerde barındığı, su, gıda, hijyen ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişimleri olduğu ifade edildi. Hastane ve suya erişimin elektriğe bağlı olduğu ancak bunun için gereken yakıtın Pazar günü tükeneceği belirtilen açıklamada, İsrailli yetkililer ile Filistinli silahlı gruplara BM’nin yakıt, gıda ve tıbbi malzemeler getirmesine ve insani yardım çalışanları konuşlandırmasına izin vermesi çağrısı yapıldı.