ORTADOĞU POLİTİKA

Moskova’da Rojava temsilciliği açıldı

36

Rusya’nın başkenti Moskova’da Rojava temsilciliği açıldı. Rojava’nın ABD ve Avrupa özel temsilcisi Senam Muhammed, Moskova’da temsilcilik açmalarını, ‘hem Kürt halkı hem de Batı Kürdistan hakları için tarihi bir olay’ olarak niteledi.

Temsilciliğin açılış töreninde konuşan Muhammed, “Temsilciliğin açılması Kürtlerin Suriye’deki kararlı mücadelesi sonucunda mümkün oldu. Bu temsilciliğin bölgemizin sesi olmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı. Rojava temsilciliğinin Moskova’da kamu kuruluşu olarak çalışacağını belirten Muhammed, “Her iş küçük bir şansla başlar. Bu nedenle temsilciliğimizi kamu kuruluşu olarak açıyoruz” dedi. Muhammed ayrıca, temsilciliğin açılmasının Kürtler ve Rusya arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde ‘önemli bir rol’ oynayacağını söyledi.

“Türkiye liderliği öfkesini kendi Kürt halkına yöneltti”

Rojava’daki durumun zor olduğunu ve Türkiye liderliğinin negatif bir rol oynadığını da belirten Muhammed şunları söyledi:

“Batı Kürdistan’da çatışmalar sürüyor. IŞİD ve diğer terör örgütlerine karşı verilen mücadele sürüyor. Ancak Türkiye sınırında uygulanan abluka, Rojava’nın zorluk yaşamasına ve gereksinim duyduğu her şeye ulaşamamasına yönelik. Yine de buna rağmen karşılaştığımız sorunları aşabiliyoruz. Kürtlerin Kobani’de IŞİD’e karşı zafer elde etmesinden sonra Türkiye liderliği öfkesini kendi Kürt halkına yöneltti. (Türkiye’de) Kürtlere karşı cezalandırıcı bir operasyon yürütülüyor ve bazen çatışmalar yaşanıyor. Ancak dünya nedense Türkiye Kürdistan’ında olanlara pek dikkatini vermiyor. Burada olup bitenlerin bizi endişelendirmemesi ise mümkün değil.”

“Bu açılışı Demokratik Özerkliğin tanınmasında büyük bir adım olarak görüyoruz”

Rojava Kürdistan’ı Demokratik Özerklik Yönetimi Rusya Federasyonu Temsilcisi Rodi Osman’da açılışta Rusya siyasi partileri ve devlet temsilinin üst düzeyde oluşunun ilişkilerin düzeyini gözler önüne serdiğini açıkladı.

Osman; “Özerk Yönetim temsilciliğinin açılışına siyasi çevreler dışında, sivil toplum kuruluşları, araştırmacılar, akademisyenler ve Rusya’da yaşayan Kürt toplumu katıldı. Bu katılımlar bizim açımızdan çok değerlidir. Bu temsilcilik Rojava Kürdistan’ının tarihinde önemli bir aşama oluyor. Bunu Demokratik Özerkliğin resmi olarak tanınmasında büyük bir adım olarak görüyoruz. Bu adım Suriye’de ve Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözümüne dönüktür” dedi.

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre elçiliğin açılış kurdelesini Rojava Dış İlişkiler sorumlusu Sinem Muhammed ve HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca birlikte kesti. Temsilcilik tabelası Rusça, Kürtçe, Arapça ve Asurice yazıldı.

(dokuz8HABER/Sputnik/ANF)

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video