Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta son yıllarda yaşanan en büyük patlamaya neden olan tonlarca amonyum nitratı taşıyan geminin güzergahında Beyrut’un olmadığı ortaya çıktı.

Beyrut’taki patlamaya neden olan geminin, patlayıcıları Mozambik’e götürdüğü ve rotasında Beyrut’un olmadığı belirlendi.

GÜZERGAHINDA BEYRUT YOK

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki patlamaya neden olan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Mozambik’te bir madende kullanılmak üzere sipariş edildiği, mürettebatın maaşını ödeyemeyen geminin fazladan yük alarak güzergahında olmamasına rağmen Lübnan’a uğradığı ortaya çıktı.

GEMİ SAHİBİ MÜRETTEBATI ORTADA BIRAKTI

New York Times ve CNN’in haberlerine göre, 2013’te Gürcistan’ın Batum limanından Mozambik’e gitmek üzere yola çıkan MV Rhosus adlı gemi, yakıt almak için Yunanistan’a uğradı. Geminin Güney Kıbrıs’ta yaşayan Rus sahibi Igor Grechuşkin, burada Rus ve Ukraynalı mürettebata parasının bittiğini, bu nedenle masrafları karşılamak için fazladan yük almak zorunda olduklarını söyledi. Gemi fazla yükünü aldı ve Beyrut’a uğradı. Rusya Denizciler Sendikası, “ciddi işletme ihlalleri”, liman ücretlerinin ödenmemesi ve mürettebatın şikayetleri nedeniyle MV Rhosus’un, Beyrut’a gelir gelmez alıkonulduğunu duyurdu. Gemi bir daha sefere çıkamadı.

Beyrut’ta hayatını kaybedenlerin sayısı 137’ye yükseldi

AVUKAT TUTMAK İÇİN YAKITI SATTIK

Dün Echo Moscow radyosuna konuşan Kaptan Prokoşev’e göre, mürettebat 11 aydır gemideydi ve erzakları azalmıştı. Prokoşev, “Her gün Putin’e yazdım. Sonunda avukat tutabilmek için geminin yakıtını satmak zorunda kaldık. Çünkü yardım çağrılarımıza yanıt alamadık. Geminin sahibi bize su ve yiyecek vermedi” dedi. Sendikaya göre gemi daha sonra kaderine terk edildi. Paralarını alamayan mürettebat ülkelerine gönderildi. Sendikanın açıklamasında “Geminin yükü tehlikeliydi. Liman idaresi yükün indirilmesine ve başka bir gemiye nakledilmesine izin vermedi” denildi. 2014’te bir Rus yayın organında gemiyi “yüzen bomba” olarak tanımlandı. Prokoşev ve mürettebatı temsil eden Lübnanlı avukat Charbel Dagher arasındaki yazışmalara göre amonyum nitrat Kasım 2014’te mahkeme kararıyla gemiden indirildi ve limandaki bir hangara taşındı.
Lübnan’daki gümrük yetkilileri patlayıcı dolu deponun altı kere yargıya taşındığını açıklamıştı.