Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Fatou Bensouda, Filistinlilere yönelik şiddeti izlediklerini belirtti, taraflara itidal çağrısı yaptı. Afrika Birliği ve İslam ülkelerinden İsrail şiddetine tepkiler yükselirken, Rusya’dan da “itidal” vurgulu açıklama geldi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, Filistin’de yaşanan saldırılarla ilgili olarak, şiddet olaylarını takip ettiklerini söyledi. Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze’deki artan şiddet olaylarını endişeyle izlediklerini belirten Bensouda, “Mahkemenin yargı yetkisine giren suçların işlenmesi durumunu takip ediyoruz” dedi. Devam eden soruşturmanın her iki taraftan da işlenen suçları ve delilleri kapsayacağını belirten Bensouda, “Uluslararası toplumdan gelen gerilimlerin düşürülmesi ve şiddetin durdurulması çağrılarını yineliyorum” ifadelerine yer verdi.

AFRİKA BİRLİĞİ: FİLİSTİN’İN YANINDAYIZ

Afrika Birliği (AfB) de, İsrail güçlerinin, Mescid-i Aksa ve abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıları sert bir dille kınadı. AfB Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’da namaz kılanlara ve Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları kınayarak Birlik olarak Filistinlilerin yanında olduklarını vurguladı.

PAKİSTAN: İSLAM ÜLKELERİ BİR ARAYA GELMELİ

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarına karşı İslam ülkelerinin bir araya gelmesi gerektiğini belirtti. Kureyşi, yaptığı açıklamada, “Bireysel olarak sesimizi yükseltebiliriz fakat İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye 57 ülkenin tamamı destek verdiğinde sorun dikkate alınacaktır.” diye konuştu.

İRAN: MISIR VE ÜRDÜN’Ü SUÇLADI

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsrail’in saldırılarına tepki göstererek, “İsrail’e komşu ülkeler neden sessiz. Mısır ve Ürdün gibi büyük ülkeler İsrail’in komşusudur. Neden konuşmuyorlar? Aynı şekilde bölgedeki diğer ülkeler neden muhalefet edip karşı durmuyorlar?” dedi. Malezya Başbakanı Muhyiddin Yasin, İsrail’in Gazze’deki hava saldırılarını kınadı, sivillere yönelik saldırıları “uluslararası hukuku açıkça yok saymak” olarak nitelendirdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı da İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarını kınadı ve “Ortadoğu’da şiddetin sona erdirilmesi ve diyalog yoluyla uzlaşının sağlanması gerektiğine olan inancımızı vurgulamak istiyoruz” açıklaması yaptı.

RUSYA İTİDAL ÇAĞRISI YAPTI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs ve Gazze’de yaşanan son İsrail saldırılarının ardından, Filistin ve İsrail’e itidal çağrısında bulundu. Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, çatışmanın taraflarının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına dayanarak bir çözüm bulmaya çalışması gerektiğini ifade etti.