Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile General Hafter arasındaki mücadelede Hafter’e destek veren Rus savaşçılar, Hafter’in kritik noktalardan çekilmesiyle birlikte başkent Trablus’tan ayrılarak ülkenin iç kesimlerine nakledildi.

Libya’da General Halife Hafter’e bağlı Rus savaşçılar, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ilerleyişi sonucunda Trablus’tan ayrılarak iç kesimlere nakledildi.

GÜVENLİK ŞİRKETİ WAGNER

Rus güvenlik şirketi Wagner’e mensup 1600 savaşçı Libya’da General Halife Hafter’e destek veriyor. Hafter saflarında savaşan Rus savaşçılar, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin ilerleyişi sonrasında, Trablus’tan nakledildi. Ülkenin iç kesimlerindeki kentlerden Cufra’ya nakledildiği öğrenilen savaşçılar, Hafter’in ‘iyi niyet göstergesi’ adını verdiği geri çekilmeler kapsamında başkentten ayrıldı.

WAGNER GRUBU KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Libya’daki iç savaşta adından sık sık söz ettiren Wagner Grubu, yasa dışı bir Rus Güvenlik şirketi. Rusya’da paralı askerlik yasak. Bu nedenle Wagner, faaliyetlerini yasa dışı bir şekilde icra ediyor. Rusya’da savaşmaya meraklı paralı askerleri alıp eğiten şirket, dünyanın farklı bölgelerindeki savaş alanlarında Rusya’nın çıkarlarına hizmet etmeleri için savaşçılarını konuşlandırıyor. Wagner’in varlığı Rusya tarafından inkar edilse de pek çok ülke istihbaratı aksi yönde somut raporlar yayınladı. Şirket, adını daha önce Ukrayna’nın Donbas bölgesinde ve Suriye iç savaşında duyurmuştu.