DÜNYA

Pakistan-Hindistan gerilimi: Karşılıklı savaş uçakları düşürüldü

Pakistan ordusu, hava sahalarına giren 2 Hint savaş uçağının vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı. Hindistan medyası ise Hint ordusunun bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü duyurdu.

Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir savaş uçağının Cammu Keşmir’in Budgam bölgesinde düştüğü açıklandı. PTI haber ajansı, Garend Kalaan Köyü yakınlarında, yerel saatle 10.00 civarında açık bir araziye düşen uçağın ikiye ayrıldığını ve alev aldığını belirtti.

Pakistan ordusu ise hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağının vurulduğunu ve birinin düştüğünü açıkladı.


Pakistan düşürülen uçaktaki pilotun gözaltına alındığını söylerken Hint basını olay yerinde iki cansız beden olduğunu söylüyor. Pakistan, Hindistan’la gerilimi tırmandırmak istemediğini ancak mecbur kalması durumunda her şeye hazırlıklı olduğunu açıkladı.

HİNDİSTAN MEDYASI: BİR PAKİSTAN SAVAŞ UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Öte yandan, Hindistan medyası, Hint ordusunun bir Pakistan savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı. Hindistan basınında yer alan haberlere göre, Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 tipi üç savaş uçağının sabah saatlerinde Hindistan’ın Cammu Keşmir’in Novşera bölgesinde uçtuğu tespit edildi. Yetkililer, Hindistan savaş uçaklarının yaptığı önlemenin ardından uçakların Pakistan tarafına döndüğü belirtildi.

ÇOK SAYIDA KENTTE HAVAALANLARI KAPATILDI

İki nükleer güç olan Pakistan ile Hindistan karşılıklı olarak savaş uçaklarının düşürülmesinin ardından çok sayıda kentte havaalanları kapatılarak sivil uçuşlar durduruldu.
Pakistan, Hindistan’la yaşanan çatışmaların ardından tüm hava sahasını kapattı.

PAKİSTAN’DAN YENİ AÇIKLAMA: SAVAŞA DOĞRU GİTMEK İSTEMİYORUZ

Pakistan ordusundan yapılan yeni bir açıklamada “Her şeyi yapabilecek kapasitedeyiz ancak (Hindistan’la) tansiyonun yükselmesini istemiyoruz, savaşa doğru gitmek istemiyoruz” denildi. Pakistan ordusundan yapılan açıklamada 2 Hint pilotun ellerinde olduğu belirtildi.
Pakistan medyası, yaralı olarak yakalanan Hindistanlı pilota ait olduğunu iddia ettiği görüntüler yayınladı. Videonun doğru olup olmadığı henüz teyit edilmedi ancak Pakistan, Hindistan uçağının düşürülmesinin ardından 2 pilotun gözaltına alındığını, birinin tıbbi yardıma ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı.


Ancak, Hindistanlı bir Twitter kullanıcısı, videounun olaydan bir gün önce Youtube’de yayınlandığını öne sürdü.

FARKLI AÇIKLAMALAR

Hindistan, Keşmir kontrol hattının Pakistan tarafındaki Ceyş-i Muhammed örgütüne ait kampa hava saldırısı düzenlediğini açıklamıştı.
Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tümgeneral Asıf Gafur ise Hint savaş uçaklarının Keşmir kontrol hattındaki Muzafferabad bölgesinden Pakistan hava sahasını ihlal ettiğini, sınırdan 5-6 kilometre içeri giren uçaklardan birinin Pakistan savaş uçaklarının müdahalesinin ardından Hint tarafına kaçarken aceleyle bomba bıraktığını açıklamıştı. Gafur, Hint uçağının bıraktığı bombanın sınır eyaleti Hayber-Pahtunhva’daki Balakot kenti civarında bir bölgeye düştüğünü ifade etmişti.
Bombanın düştüğü arazinin ve bomba kalıntılarının fotoğraflarını paylaşan Gafur, herhangi bir maddi hasar veya can kaybı yaşanmadığını kaydetmişti.

GERGİNLİK 14 ŞUBATTA TIRMANMIŞTI

Hindistan’da 14 Şubat’ta paramilis konvoyunu hedef alan bombalı saldırıda 44 asker hayatını kaybetmiş, 20 asker de yaralanmıştı. Yeni Delhi yönetimi saldırıyla ilgili Pakistan’ı suçlamış, saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetmişti.

HİNDİSTAN DÜN HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ

Hindistan dün Pakistan’a hava saldırısı düzenlendiğini ve “terör kamplarının vurulduğunu” açıklamıştı. Hindistan Tarım Bakanı Gajendra Singh Shekhawat sosyal medya hesabından Hint hava kuvvetlerinin Pakistan’ın içerisine operasyon yaptığını duyurmuştu. Shekhawat, hava kuvvetlerinin sabah saatlerinde sınırı geçerek terör kamplarını vurduğunu ve yerle bir ettiğini duyurdu. Pakistan yetkilileri de bombalanan Balakot kasabası ve civarında hiçbir alt yapının zarar görmediğini ve ölü ya da yaralı olmadığını açıklamıştı.

PAKİSTAN: ŞİMDİ BİZİM SÜRPRİZİMİZİ BEKLEYİN

Pakistan Ordusu Sözcüsü Tüm General Asif Ghafoor, dün yaptığı açıklamada Hindistan’ı tehdit ederek, “Şimdi bizim sürprizimizi bekleyin. Cevabımız farklı olacak, bunu kendiniz göreceksiniz” demişti. Ghafoor, Hindistan’ın sivil bölgeleri vurmayı hedeflediğini söyleyerek, Pakistan uçaklarını buna engel olduğunu kaydetmişti. Ghafoor, “Tek bir enkaz parçası bile yok. 350 ölü olduğunu, iddia ediyorlar, 10 ölü bile olsa her yer kan olur büyük cenaze törenleri düzenlenirdi” ifadelerini kullanmıştı. Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Hindistan’ın terör kamplarını hedef aldığına dair ifadeleri reddederek, Pakistan’ın Hindistan’ın eylemine karşılık vereceğini söylemişti.

KEŞMİR SORUNU

İngiltere 1947’de Hindistan’dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesi üzerine de taraflar 1947’de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999’da da savaş çıktı.

Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20’sine ise Çin hakim durumda. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri “Cammu Keşmir” eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan’da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek eyalet olma özelliği taşıyor. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir’e “Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)” ve “Gilgit Baltistan” adıyla iki özerk bölge statüsü verdi.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan ise BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.