Pfizer ile BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının acil kullanım izni için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne başvuru yapıldı.

ABD ilaç şirketi Pfizer ile Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs (Covid-19) aşısının acil kullanımına izin verilmesi için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvuru yapıldığı aktarıldı. FDA yetkilileri, Pfizer ile BioNTech!in aşısının acil kullanım yetkisinin verilip verilmeyeceğini tartışmak için Aralık ayında toplanacak.
Duvar’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, talebinin hızlı bir şekilde inceleneceğini söyleyen FDA Direktörü Stephen Hahn, “Bu incelemenin ne kadar süreceğini öngöremiyoruz” ifadelerini kullandı. FDA panelinin aşıyı tartışmak için 8-10 Aralık tarihlerinde bir araya geleceği kaydedildi.
Geçen günlerde, Pfizer ile BioNTech aşısının son aşama denemelerinde yüzde 95 başarı elde edildiği açıklanmıştı. Pfizer’den yapılan açıklamada, ‘nihai sonuçlarda aşının yüzde 95 etkili olduğu’ belirtilmiş, aşının yaş ile demografik veriler kapsamında tutarlı olduğu ve önemli bir yan etki görülmediği aktarılmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Pfizer ve BioNTech’in koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu