DÜNYA EKOLOJİ-ÇEVRE

Plastik kirleticiliğinde lider Coca Cola, Nestle ve Pepsi

“Dünyanın Kurumsal Plastik Kirleticilerinin Belirlenmesi” başlıklı yeni bir rapora göre, Coca-Cola, Nestlé ve PepsiCo, plastik kirleticiler konusunda ikinci yıl üst üste global marka denetimlerinde en çok tanınan ilk 3 şirket oldu.

Eylül 2019’da yapılan araştırmada “Plastikten Kurtulma Hareketi” (Break Free From Plastic) 50’den fazla ülkede ve 6 kıtada 484 marka içinde doğayı en çok kirleten şirketleri belirledi. İlk 10 kirletici şirket; Coca Cola, Nestle, PepsiCo, Mondelēz International, Unilever, Mars, P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris ve Perfetti Van Melle olarak sıralandı.

Plastikten Kurtulma Hareketi yöneticisi Von Hernandez, şirketleri tek kullanımlık plastik ürünleri azaltmaya davet etti. Von Hernandez, “Bu rapor, şirketlerin yarattıkları plastik kirliliği krizini düzeltmek için acilen daha fazla şey yapmaları gerektiğine dair daha fazla kanıt sunuyor. Tek kullanımlık plastik ambalajlara güvenmeye devam etmeleri, çevreye daha fazla atılabilir plastik pompalamak anlamına gelir. Geri dönüşüm bu sorunu çözmeyecek. Plastikten Kurtulma Hareketi, yaklaşık 1.800 kurumsal üye ile birlikte, şirketleri tek kullanımlık plastik üretimini acilen azaltmaya ve kirlilik yaratmayan alternatif dağıtım sistemlerine odaklanmış yenilikçi çözümler bulmaya çağırıyor” dedi.

Bu yıl, çok tanınan şirketler Coca-Cola, Nestlé ve PepsiCo plastik krizine çoğunlukla yanlış çözümler sundu. Greenpeace Güneydoğu Asya plastik kampanya koordinatörü Abigail Aguilar, “Son zamanlarda Coca-Cola, Nestlé ve PepsiCo gibi şirketlerin krizi ele alma konusundaki taahhütleri maalesef, plastiği kâğıt veya biyoplastik ile değiştirmek ve bozuk bir küresel geri dönüşüm sistemine daha fazla güvenmek gibi yanlış çözümlere odaklanmaya devam ediyor. Bu stratejiler, plastik kirlilik krizine neden olan eski moda atılmış iş modelini büyük ölçüde koruyor ve gelecekte de bu markaların en büyük kirleticiler olmasını sağlıyor” dedi.

Çevre Sağlığı Avukatı Denise Patel: “Coca-Cola, Nestlé ve PepsiCo gibi markaların ürünleri ve ambalajları, geri dönüşüm sistemimizi çöp haline getiriyor. Çin, ABD’nin ve diğer ihracatçı ülkelerin ‘geri dönüşüm’ün ithalatını etkili bir şekilde yasaklamıştır ve diğer ülkeler buna uygundur. Plastik, dünyadaki yakma fırınlarında yakılır ve toplumlar toksik kirlenmeye maruz kalırlar. Plastik ve geri dönüşüm krizinin bu gerçek suçlularını açığa çıkarmaya devam etmeliyiz, ”dedi.

Çalışma sosyal medyada #BreakFreeFromPlastic ve #BrandAudit2019 hashtagleriyle de sürüyor. 

Raporun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

dokuz8HABER’i takip edin

Video