Prof. Dr. Uğur Şahin, daha düşük sıcaklıkta saklanabilecek ve 6 aylık raf ömrü olan koronavirüs aşısı için geri sayımın başladığını açıkladı.

BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, Financial Times’ın çevrimiçi konferansında yaptığı açıklamada, daha uzun süre dayanan bir koronavirüs (Covid-19) aşısı için çalışmalara başladıklarını duyurdu.

Sputnik Türkiye’nin aktardığına göre, onay alma aşamasında olan bu yeni Covid-19 aşısı versiyonunun normal buzdolaplarında 2 ila 8 derece arasında saklanabileceğini ve raf ömrünün 6 ay olacağını belirten Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim ilk formülasyonumuzda bu aşıların eksi 80 santigrat derecede saklanması ve taşınması gerekiyordu. Fakat şu an yeni bir formül geliştirdik. Bu henüz onaylanmadı ama eğer onaylanırsa aşılarımızı 2 ile 8 derecede tam 6 ay boyunca saklayabileceğiz.”

“3 MİLYAR DOZA YAKLAŞTIK”

Öte yandan, üretimde 3 milyon doza yaklaştıklarını kaydeden Şahin, “Ekiplerimiz aşının üretimini artırarak harika bir iş yaptı ve şu an 3 milyar doza doğru ulaşıyoruz. Çok fazla teknik sorun yaşamadığımız ve teslimat takviminde bir sıkıntı olmadığı için çok mutluyuz” diye konuştu.

BioNTech, geçen Mart ayında yaptığı açıklamada, ABD’li ortağı Pfizer ile birlikte tedarik zincirlerini bu yıl 2,5 milyar aşı dozu üretecek şekilde yükselttiklerini ve bunun 1,4 milyarının halihazırda satıldığını söylemişti.