Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan ortak yazılı açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) ‘terör’ ile mücadele konusundaki anlaşma maddelerinden hareketle 34 ülkenin koalisyon oluşturduğu kaydedildi. Koalisyona katılan ülkelerin ortak açıklamasında; koalisyonun, şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı örgütlere karşı oluşturulduğu belirtildi.

Sputnik’in AA’dan aktardığı habere göre, ortak açıklamada, koalisyona katılacak ülkeler şöyle sıralandı: Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Siralyon, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen.

Açıklamada ayrıca, Endonezya’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin daha söz konusu koalisyonu desteklediği ve bu konuda gerekli önlemleri alacağı bildirildi. Koalisyona Türkiye’nin de katılıp katılmadığı konusu Türk yetkililerince henüz doğrulanmadı.

Veliaht Prens bin Selman:  “Terörle fikri ve medya açısından da mücadele edecek”

Cihan Haber Ajansı’na göre, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve İkinci Veliahtı Prens Muhammed bin Selman, konu ile alakalı olarak dün gece saatlerinde bir basın toplantısı düzenledi. Selman, “İslam ülkelerinin terörle ferdi olarak savaştığını, bu mücadeleki gayretleri birleştirmek gerektiğini” söyledi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Suudi Savunma Bakanı, ittifakın “terörle fikri ve medya açısından da mücadele edeceğini” ifade etti.

Mücadelenin “sadece IŞİD ile değil, bütün terör örgütleri ile olacağına” dikkat çeken Suudi Savunma Bakanı Selman, şimdiye kadar 35 Müslüman ülkenin bu ittifakta yer aldığına ve sayının daha da artabileceğine işaret ederek, “Üye ülkeler imkanları kadarıyla bu ittifakta yer alacak. Terörle mücadele için uluslararası örgütler ve önemli ülkelerle işbirliği olacak. Bu ittifak İslam alemindeki ülkelerde yaşanan terörle mücadele için kurulan bir ittifak” dedi. (AA, Cihan)