Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin yaptığı ve Mayıs ayında güncellediği araştırmada, yapay zeka aracılığıyla salgının ülkelerde ne zaman biteceği belirlendi. Modellemenin iddiasına göre, Türkiye’de Covid-19’un bitmesi için 120 günden fazla zaman var.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili Singapur’da çarpıcı bir araştırma yapıldı.
Sözcü’den Yiğit Can Kaytmaz’ın haberine göre; Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Veri Destekli İnovasyon Laboratuvarı (Data-Driven Innovation Lab) yapay zeka ve modelleme geliştirerek, ülkelerde koronavirüsün etkisinin ne zaman azalacağını tespit etmeye çalıştı.

“ÜLKELERE YA DA BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR”

Kuruluş, “Covid-19’un Tahmini Takibi” ismi verilen araştırmada günlük vakalar, ölüm ve diğer tıbbi detaylarla istatistik bilimini ve epidemiyolojik modelleri bir araya getirdi.
Araştırmayı yürüten ekip, Covid-19 ile ilgili birçok bilinmez olduğunu ve insan davranışının dinamik yapısının da salgının yayılmasıyla ilgili değişken yaratabileceğini belirterek, “Bu veriler yüzde 100 net ve kesin değil, sadece mevcut şartlar altında bir öngörü. Bu veriler sadece gerçek geleceği şekillendirmek için harekete geçmek için bir rehber olarak kullanılabilir” yorumunda bulundu.
Araştırmayı yürüten bilim ekibi, farklı modeller ve verilerden faydalandıklarını aktararak, “Her bulaşıcı hastalığın bir yaşam döngüsü var. Salgının patlaması, hızla yayılması, yavaşlama hızı ve sona ermesi şeklinde. Fakat salgında bu yaşam döngüleri ülkelere ya da bölgere göre değişiklik gösterebiliyor. Farklı ülkeler aynı anda farklı fazlarda olabiliyor. Örneğin 21 Nisan’da Singapur Başbakanı Hsien-Loong Lee, sokağa çıkma yasaklarını uzatırken İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de 4 Mayıs’ta işletmelerin tekrar açılması için plan yaptıklarını açıkladı” ifadelerini kullandı.

RAPORU KULLANIMA KAPADILAR

Singapur merkezli bilim ekibi hazırladıkları bir grafikle ülkelerde koronavirüsün ne zaman sona ereceğini modelledi. Kısa bir süre sonra yayından kaldırılan bu verilerin resmi ya da kesin bir gerçeklik sunmadığını aktaran bilim insanları, kısa bir süre sonra bu verileri “iç kullanım” için kamuoyuna kapattı.
Fakat yayınlanan veriler ve öngörüler gündem oldu. Koronavirüsle mücadele eden her ülke için hazırlanan özel grafiklerde, ülkelerin verilerinden alınan detaylarla bir takvim ve plan yapıldı.

MODELE GÖRE 8 EYLÜL’DE BİTECEK

Singapurlu bilim insanları Türkiye ile ilgili olan öngörülerin 6 Mayıs 2020 tarihine kadarki verilerden alındığını açıkladı. Uzmanlar modellemeye göre, Türkiye’de koronavirüsün bitmesi için yaklaşık 120 günlük bir süreye ihtiyaç duyulduğunu iddia etti.
Kamuoyunun kullanımına kapatılan raporda, salgının hangi ülkede kaç gün daha devam edeceği hazırlanan yapay zeka ve modelleme ile belirlendi. Grafikteki dikey çizgide gün bazında değişken yer alırken yatay çizgide ise, “Teoride salgının 7 Mayıs’tan itibaren bitmesi öngörülen gün sayısı” gösterildi. Grafikte Türkiye’nin karşısında 121 gün gösterilirken, değişkenlik gösteren gün sayısında da 5 işaret edildi.
Hazırlanan grafikte Türkiye’de koronavirüs salgınının biteceği tarih olarak 8 Eylül 2020 gösterildi.

TABLOYU DOKUZ8HABER OLARAK İNCELEDİK

Ancak dokuz8HABER Veri Haber Merkezi olarak aşağıdaki tabloyu incelediğimizde, son verinin alındığı günün 6 Mayıs olduğu, ve projeksiyona göre 1000 vaka sayısına yaklaşık 11-12 Mayıs’ta ulaşılacağı öngörüldüğü, ancak bu sayıya ancak 20 Mayıs’ta ulaşılabildiği göz önüne alınırsa, sürenin 120 günü fazla fazla aşacağını ve projeksiyonun çok da isabetli olmadığını söylemek tarafımızca mümkün. Yani Türkiye’nin gidecek daha çok yolu var.