12 Temmuz 2020, Pazar

Suriye gerilimi devam ediyor

ABD ile Rusya arasında Suriye gerilimi devam ediyor.  Dün “Hazır ol Rusya, füzelerimiz geliyor” diyen ABD Başkanı Trump bugün attığı tweette, “Ben Suriye’ye bir saldırı için bir tarih vermedim” ifadesini kullandı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]A[/mks_dropcap]ttığı “füzeler geliyor” tweeti ile dünyayı ayağa kaldıran ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’ye saldırı ile ilgili bugün attığı tweette “Çok yakın da olabilir, olmayabilir de” dedi. ABD donanmasının hareketinin ardından Akdeniz’e inen Rus Donanması Suriye kıyılarında tatbikat yapacağını duyurdu. Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ‘Suriye hükümetinin Duma’da kimyasal silah kullandığına dair kendi ellerinde kanıt bulunduğunu’ iddia etti.

RUSYA İTİDALE DAVET ETTİ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin oturumunun ardından konuşan Moskova’nın BM Büyükelçisi Vasili Nebenzya “Suriye’ye karşı yönelttiğiniz tehditler hepimizi ciddi şekilde endişelendirmeli çünkü kendimizi son derece üzücü ve ciddi olayların eşiğinde bulabiliriz. Size bir kez daha şu anda Suriye’ye yönelik geliştirdiğiniz planlardan kaçınmanız çağrısı yapıyorum” dedi ve “yasa dışı askeri maceraların hukuki sorumluluğunun” ABD’ye ait olacağını söyledi.

TRUMP “HAZIRLAN FÜZELER GELİYOR” DEDİ

ABD Başkanı Donald Trump ise,  attığı Twitter mesajında Suriye’ye atılacak füzeleri vuracağını söyleyen Rusya’ya “hazırlanması” çağrısı yaptı. Trump, “Rusya, Suriye’yi hedef alan füzeleri vuracağına söz verdi. Hazırlan Rusya, çünkü geliyorlar. Üstelik güzel ve yeni ve ‘akıllılar’! Kendi halkını öldüren ve bundan keyif alan Gazla Öldüren Hayvan ile iş birliği yapmaman gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TRUMP SONRAKİ TWEETİNDE ÜSLUBUNU YUMUŞATTI

Trump, daha sonra attığı yeni bir tweette ise üslubunu yumuşatarak, “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş dönemi de dahil hiç olmadığı kadar kötü. Buna hiç gerek yok. Rusya’nın ekonomik olarak desteğe ihtiyacı var ki biz de bunu kolaylıkla sağlayabiliriz. Birlikte çalışmalıyız. Silah yarışını bırakalım” ifadelerini kullandı.

PENTAGON: ULUSLARARASI TOPLUM DERHAL TEPKİ GÖSTERMELİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın tweetiyle ilgili yöneltilen sorular üzerine ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, “Bakanlık olarak potansiyel gelecekteki askeri eylemlerle ilgili yorum yapmıyoruz. Başkan’ın tweetini izah etmek için sizi Beyaz Saray’a yönlendiriyorum” ifadelerini kullandı. Sözcü, “Başkan’ın 8 Nisan’da belirttiği gibi, Suriye rejiminin 7 Nisan’da Duma’da masum sivillere düzenlediği kimyasal saldırı dehşet verici ve uluslararası toplumun derhal tepki göstermesini gerektiriyor” diye de ekledi.

“AKILLI FÜZELERLE PROVOKASYONUN KANITLARI SİLİNMEK İSTENİYOR”

Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova ise,  Trump’a sosyal medyadan yanıt verdi. Zaharova, “Akıllı füzelerin yıllardır kendi topraklarında uluslararası terörizmle mücadele eden yasal hükümete karşı değil teröristlere doğru uçması gerek. Kimyasal Silah Yasaklanması Örgütü uzmanları, şimdi akıllı füzelerin kimyasal silah saldırısının tüm kanıtlarını yok edeceğini söylemedi mi? Ya da amaç uluslararası uzmanların kanıt olarak hiçbir şey bulamaması için akıllı füzelerle provokasyonun kanıtlarını hızlıca yok etmek mi?” diye sordu. Zaharova, Trump’ın “Silah yarışını bırakalım” tweetine de yanıt vererek, “Harika bir fikir! Kimyasal silahları imha etmekle başlamayı teklif ediyorum. ABD’ninkilerle” ifadelerini kullandı.

RUSYA: FÜZELERİ VURURUZ

Rusya adına gün boyu açıklamalar gelmeye de devam etti. Moskova’nın Lübnan Büyükelçisi Aleksandr Zaspıkin, ABD’nin Suriye’ye füze saldırısı düzenlemesi halinde Rusya’nın bu füzeleri vuracağını ileri sürdü. El Manar televizyonuna konuşan Rus Büyükelçi, “Rusya, ABD’nin Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırganlığıyla ilgili olarak karşısında Devlet Başkanının (Putin) açıklamasında dediklerini yerine getirecektir: Amerikan füzelerini vurup, ateş açılan yerlere saldırı düzenleyecektir” dedi.

Sputnik’e konuşan Rusya Federasyon Konseyi Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Yevgeniy Serebrennikov de, “(Suriye’deki) Hmeymim ve Tartus’taki Rus askeri üsleri sıkı bir koruma altında. ABD’nin olası bir hava saldırısı durumunda askerlerimizin hayatları tehlikede olmayacak. ABD’nin bunu anladığını düşünüyorum. Böyle bir şeye izin vermeyeceğiz, zira aksi takdirde Rusya olarak derhal yanıt vereceğiz. Rusya Genelkurmay Başkanlığı da bunu belirtti” dedi.

SURİYE: ABD VURMAK İÇİN YALAN SÖYLÜYOR

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ABD’yi Suriye’yi hedef alabilmek için gerekçe olarak “uydurma ve yalanlara” başvurmakla suçladı. Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberine göre bir bakanlık kaynağı, “Suriye’de terörü desteklemiş ve hâlâ desteklemekte olan ABD gibi bir rejimin gerilimi böyle düşüncesizce artırmasına şaşırmıyoruz” dedi.

 

“ABD, FRANSA, İNGİLTERE OPERASYONDA ANLAŞTI”

Batılı ülkelerin liderleri kimyasal saldırı iddialarının ardından birlikte çalışma konusunda uzlaştı. Associated Press (AP) haber ajansına konuşan ABD’li yetkililer, ABD, Fransa ve İngiltere’nin “en erken Pazartesi günü düzenlenecek bir askeri operasyon konusunda” görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen yetkililer, her üç ülkenin de henüz nihai kararını vermediğini söyledi.

Salı akşamı konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, olası bir saldırının Suriye hükümetine ait kimyasal tesisleri vuracağını söylemişti. Macron, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında “Tüm müttefiklerimizle, özellikle ABD ve İngiltere ile teknik ve stratejik bilgi alışverişi devam ettireceğiz ve (Suriye konusunda) gelecek günlerde kararımızı açıklayacağız” demişti.

THERESA MAY, ASKERİ HAREKATA YEŞİL IŞIK YAKTI

İngiliz medya kuruluşu BBC’nin haberine göre, İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye’ye askeri müdahaleye onaya hazır olduğunu açıkladı. Başbakan May, askeri müdahale onayı için İngiliz Parlamentosu’nun onayını da aramayacak.

ALMANYA SALDIRIYA KATILMAYACAK

Almanya Başbakanı Angela Merkel ”Suriye’ye herhangi bir saldırıya Almanya katılmayacak” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN VE KATAR’DAN OPERASYONA DESTEK

ABD, Fransa ve İngiltere’nin olası askeri operasyonuna Suudi Arabistan ve Katar da destek veriyor. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Macron ile Paris’te yaptığı görüşmenin ardından Suriye’nin kimyasal silah kapasitesinin hedef alınacağı olası bir uluslararası müdahalede ülkesinin de yer alabileceğini söyledi.
Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al Tani de Washington’da Trump ile görüşmesinin ardından “Savaş suçu işlenmesine göz yumamayız” dedi.

İSRAİL: ESAD REJİMİNİ HARİTADAN SİLERİZ

Jerusalem Post gazetesi, isimleri açıklanmayan İsrailli askeri yetkililerin, “İran, Suriye topraklarını kullanarak İsrail’e saldırırsa bunun bedelini Esad ve rejimi öder” diye konuştuğunu yazdı. Haberde, İran’a, İsrail’e karşı saldırı girişiminde bulunmamasını tavsiye eden yetkililerin, “Eğer İran, Suriye topraklarını kullanarak İsrail’e saldırırsa biz de Esad ve rejimini haritadan ve dünyadan sileriz” dediği belirtildi. Yerel basında çıkan haberlere göre ise İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu bakanlarından Suriye konusunda sessiz kalmalarını istedi.

Suriye’nin Humus kentindeki T-4 hava üssüne geçen pazartesi günü 2 savaş uçağıyla düzenlenen bombardımanda 2’si asker 5’i milis olmak üzere 7 İranlı ölmüştü. Rusya ve Şam, saldırının İsrail tarafından düzenlendiğini açıklamış, İsrail ise bunu reddetmişti. “Bu saldırı yanıtsız kalmayacak” şeklinde açıklama yapan İranlı bir yetkili, İsrail’e karşılık verileceği mesajını vermişti.

ÖSO: ABD SALDIRISI İLE TAARRUZA GEÇECEĞİZ

AKP Hükümeti destekli Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bir komutanından “ABD’nin olası Suriye saldırısının ardından, kaybettiğimiz bölgeleri geri kazanmak ve yenilerini fethetmek için taarruza geçeceğiz” açıklaması geldi. Sputnik’e konuşan ÖSO komutanı Fatih Hasan, “Siyasi muhalefetin güçleri olarak rejimin siyasi zayıflığını kullanacağız. Gerçek müzakerelerin başlaması için Rusya’ya baskı yapmaya yönelik kaldıraç etkisi yapabilir” dedi.

TRUMP: SURİYE’YE SALDIRI İÇİN TARİH VERMEDİM

ABD Başkanı Donald J. Trump yaptığı son Twitter paylaşımında “Ben Suriye’ye bir saldırı için bir tarih vermedim” dedi.

Küresel piyasaları rehavete sokan “Hazır ol Rusya, füzelerimiz geliyor” paylaşımının ardından bugün Trump Twitter’ında şu paylaşımı yaptı:

“Ben Suriye’ye bir saldırı için bir tarih vermedim. Çok yakın bir zamanda da olabilir, hiç yakın bir zamanda olmayabilir de! Her durumda ABD benim yönetimimde bölgeyi IŞİD’den kurtarmak konusunda harika bir iş çıkardı. Bir ‘Teşekkürler Amerika’ diyemez misiniz?”

MACRON: ELİMİZDE KANITLAR VAR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye hükümetinin Duma’da kimyasal silah kullandığına dair kendi ellerinde kanıt bulunduğunu iddia etti.

RUS DONANMA GEMİLERİ TATBİKAT YAPACAK

Rus donanma gemilerinin Suriye kıyılarında tatbikat yapacağı kaydedildi. Suriye deniz sınırının bitişiğinde yer alan eğitim alanı, 11-12, 17-19 ve 25-26 Nisan tarihlerinde Moskova saatiyle 10.00 ile 18.00 arasında kapalı olacak.

TÜRKİYE: BAKALIM GELİŞMELER NEYİ GÖSTERECEK

“ABD, Suriye’ye saldırırsa Türkiye bu operasyonu destekler mi?” sorusuna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Spekülatif bir soru. Bakalım gelişmeler bize neyi gösterecek. Biz süreci yakından izlemeye devam ediyoruz” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’yi bilek güreşi sahasına çevirmelerinden rahatsızlık duyuyoruz” açıklaması yaptı.

Son Haberler

Maçoğlu duyurdu: Keçi katliamı ihalesi iptal edildi

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, toplumdan tepki çeken dağ keçisi avlanma ihalesinin iptal edildiğini duyurdu. Tunceli'de devlet tarafından 17 dağ keçisinin vurulması için düzenlenen...

Yeni Akit: Bunun arkasına hilafet gelmeli

Yeni Akit'te yayınlanan birr programda, "Ayasofya kararının arkasına bir hilafet kararı gelmeli" denildi. AKP'ye yakınlığı ile bilinen Yeni Akit'te, bir programda hilafet çağrısı yapıldı. ÜMMET İÇİN...

Yayıncılar Birliği çocuk kitabının muzır neşriyat ilan edilmesine tepki gösterdi

Türkiye Yayıncılar Birliği, ‘Bebekler Nereden Gelir’ kitabın muzır neşriyat olarak tanımlanmasına tepki gösterdi. Bebekler Nereden Gelir kitabının muzır neşriyat sayılması Türkiye Yayıncılar Birliği'nin tepkisini çekti. ÇOCUK...

Batan mülteci teknesindeki ölü sayısı 21’e yükseldi

Van'da 27 Haziran'da içindeki onlarca mülteciyle Van Gölü'ne açılan ve batan teknedeki arama çalışmalarında iki kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Van'da onlarca mülteci ile birlikte...

Çok Okunanlar

Emekli ikramiyelerinin yatacağı tarih belli oldu

Kurban Bayramı yaklaşırken, emekli ikramiyelerinin ne zaman yatacağı merak konusu oldu. Peki, emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak? Bu yılki Kurban...

İBB’nin yurtdışından aldığı krediye el koyuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önceki dönem borçları nedeniyle bankadaki 565 milyon TL'ye haciz koyuldu. Bu para, yarım kalan metro projelerini...

Ebu Hanzala: Devlet Suruç, Ankara ve Diyarbakır patlamalarını üzerimize yıktı

IŞİD'in Türkiye temsilcisi olarak bilinen ama bunu her fırsatta reddeden Ebu Hanzala lakaplı Halis Bayancuk, "Devlet, Diyarbakır, Ankara ve...

Şanlıurfa AKP Gençlik Kolları Başkanı jakuzide fakirleri aşağıladı

AKP Şanlıurfa Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Salih Saraç, jakuzideyken çektiği bir videoda, "Lan fakirler beni rahatsız etmeyin" ifadelerini kullandı. AKP...

Emniyet Müdürü’nün aracıyla uyuşturucu sevkiyatı yapılmış

Uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş, koronavirüs nedeniyle uygulanan seyahat yasağını, Sultanbeyli Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek'in aracıyla delerek uyuşturucu sevkiyatı gerçekleştirmiş. Emniyet...

Gözden Kaçmasın