DÜNYA ORTADOĞU

Suriye’de havaalanına füze saldırısı krizi

Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin merkezindeki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. ABD ve Fransa saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmediğini açıkladı. Rusya ve Lübnan Hizbullah’ı İsrail’i suçlarken, İsrailli yetkililer “yorum yok” dedi.
SANA’nın bildirdiğine göre ‘T-4’ olarak bilinen Humus’taki Tayfur havaalanı birden fazla füze ile vuruldu. Saldırıda birden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi ancak net bir rakam verilmedi. SANA haberi ilk duyurduğunda saldırıyı ABD’nin yaptığından şüphelenildiğini belirtse de daha sonra bu ifade haberden çıkarıldı. Haberde Suriye hava savunma güçlerinin ateş açıtığı ve bazı füzeleri vurduğu da belirtildi.

“14 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ” İDDİASI

Muhaliflere yakın İngiltere merkezli Suriye İnsan Haklarını Gözlemevi ise saldırıda aralarında Suriye hükümetine destek veren İranlı güçlerin de olduğu en az 14 kişinin öldürüldüğünü ileri sürdü.

SALDIRI DUMA’YA KİMYASAL SALDIRI İDDİASININ ARDINDAN GELDİ

Saldırı, Suriye hükümetinin, başkent Şam yakınlarında muhaliflerin elindeki Duma’ya kimyasal silahla saldırı düzenlemekle suçlanmasının ardından geldi. Dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda konuşan ABD Başkanı Donald Trump, saldırıyı ‘korkunç’ diye niteleyip kınamış ve  ‘hayvan’ ifadesini kullandığı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için “Büyük bir bedel ödeyecek” demişti.

ABD: BİZ YAPMADIK

Ancak ABD’li yetkililer açıklama yaparak saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmediğini iddia etti. Reuters’a konuşan ABD’li bir üst düzey yetkili de, Washington’ın Suriye hükümetine ait askeri üsse herhangi bir saldırı gerçekleştirmediğini söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü, “Şu an, Savunma Bakanlığı Suriye’de hava saldırıları gerçekleştirmiyor. Ancak durumu yakından izlemeye devam ediyoruz ve Suriye ile başka yerlerde kimyasal silah kullananlardan hesap sorulması için diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

FRANSA: BİZ DEĞİLDİK

ABD’nin ardından Fransa’dan da benzer bir açıklama geldi. Fransa ordu sözcüsü Albay Patrik Steiger AFP’ye yaptığı açıklamda “Biz değildik” dedi.

RUSYA’DAN İSRAİL İDDİASI

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’nin merkezinde yer alan T-4 ismiyle de anılan Tayfur askeri havaalanına İsrail uçaklarının Lübnan’ın hava sahasından saldırdığı belirtildi. Açıklamaya göre, Suriye’nin hava savunma sistemleri İsrail uçaklarından fırlatılan 8 füzeden 5’ini vurdu, askeri havalananına sadece 3 füze isabet etti.

“8 GÜDÜMLÜ FÜZEDEN 5’İ VURULDU”

Bakanlığın açıklamasında, “9 Nisan’da (TSİ) 03.25 ila 03.53 saatleri arasında İsrail hava güçlerine ait iki F-15 uçağı Suriye’nin hava sahasına girmeden, T-4 havaalanını Lübnan topraklarından sekiz güdümlü füze fırlattı. Güdümlü füzelerden beşi Suriye’nin hava savunma sistemleri tarafından imha edildi” denildi.

EL MAYADIN: İSRAİL UÇAĞI GÖRÜLDÜ

Lübnan Hizbullah’ının televizyonu El Mayadin saldırıyı ‘İsrail saldırganlığı’ olarak niteledi. El Mayadin televizyonu, füze saldırısı sırasında üssün üzerinde İsrail’e ait bir gözlem uçağının seyir halinde olduğunu öne sürdü. Televizyon haberinde “Humus’taki T-4 üssü füzelerle vurulurken İsrail’e ait bir gözlem uçağı üssün üzerinde uçuyordu” ifadelerini kullandı. Televizyon ayrıca füzelerin Lübnan üzerinden Akdeniz’den geldiğini de iddia etti.

‘SALDIRI SONRASI IŞİD HUMUS’TA SALDIRI BAŞLATTI’ İDDİASI

El Mayadin ayrıca saldırı sonrası IŞİD’in Humus’un çeşitli bölgelerinde saldırı başlatmaya çalıştını da belirtti. El Mayadin muhabiri ” T-4 hava üssüne saldırının ardından IŞİD militanları iki bölgede ilerlemeye çalıştı” ifadelerini kullandı.

İSRAİL: YORUM YOK

İsrail hükümeti askeri üsse yönelik füze saldırısıyla ilgili açıklama yapmadı. Reuters haber ajansı, İsrailli askeri bir sözcünün, Rusya’dan yapılan bu açıklama karşısında ‘hemen verilecek bir cevabı olmadığını’ söylediğini aktardı. Rusya’daki İsrail Büyükelçiliği’nin basın ataşesi Alex Gandler ise Sputnik’e yaptığı açıklamada “Yorum yok” ifadelerini kullandı.

BMGK TOPLANACAK

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün ABD’nin ve diğer sekiz üye ülkenin talebiyle acil olarak toplanacak. “Uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditler” nedeniyle Rusya’nın talebi sonucu yapılacak BMGK acil toplantısı ise öğle saatlerinde olacak.

 

dokuz8HABER’i takip edin

Video