AMERİKA DÜNYA

Trump’ın zaferine Türk gazetecilerin bakışı

Tartışmalı kampanya sürecinin ardından Donald Trump, tüm dünyayı şaşırtarak başkan seçildi. Peki bu süreç nasıl gelişti, seçimi hangi faktörler etkiledi? İşte köşe
oyirlx6v
Ömür Şahin Keyif
yazarlarının gözünden ABD seçimleri…
Birgün’den Ömür Şahin Keyif, “Seçimi neden Trump kazandı?” başlıklı yazısında Trump’ın zaferini ‘sistem mağdurları’na bağlıyor. Trump’ın en fazla oy aldığı kesimi ‘beyaz çalışan sınıf’ olarak betimleyen Keyif, orta sınıfın 20 yılı aşkın süredir içinde bulunduğu duruma ‘öfkeli’ olduğunu açıklayan yazısında Trump’ın zafer anahtarlarından biri olan üretimi yeniden ülke içine çekerek, sanayiyi büyütmek ve yeni işler yaratmak söylemi olduğunu açıklıyor.

Mehveş Evin
Mehveş Evin

Diken’den Mehveş Evin ise “Trump: Okumamışın okumuştan, taşranın şehirden intikamı” yazısında Trump’ın başkanlık zaferini büyük çoğunluk için en hafif tabiriyle ‘şok’ oldu ifadeleriyle açıklarken, dünya işlerinde Trump’ın nerede durduğu dahi tam bilinmiyor diyerek Trump politikalarının belirsizliğine işaret ediyor. “2016 ABD Seçim sonuçlarını salt ‘ayrıcalıklı beyaz adamın zaferi’ hatta ‘beyaz işçi sınıfı ezdi’ diye okumaya kalkmak, yanlış ve eksik olur” diyen Evin, ‘Trump’ın en büyük avantajlarından biri, 65 yaş üstü seçmen’ olarak gösteriyor.

fft64_mf1671772
Fehim Taştekin

Duvar‘dan Fehim Taştekin, “Trump dünyanın sonu mu” başlıklı yazısında ‘Donald Trump’ın kendi kişisel öyküsüyle Amerikan rüyasını temsil ettiğini’ belirterek,  “Irkçı, yabancı karşıtı, göçmen düşmanı, İslamofobik ve Obama’nın siyah tenine karşı biriken öfkeden demlenen Trump’ın başkanlık koltuğunda daha sorumlu davranması muhtemel.” ifadeleriyle Trump’ın başkanken daha ılımlı bir tutum izleyebileceğini savunuyor. Ortadoğu’daki dengeleri de ele alan Taştekin, ‘Suriye’de El Kaide ve perifesindeki cihadi selefi örgütler için’ Trump’ın olumsuz bir sonuç olduğunu söylüyor. Trump’ın tek başına ‘korkulan’ söylemlerini gerçekleştiremeyeceğini de işaret eden Taştekin durumu, “Haliyle Trump daha cesur ve sıra dışı bazı açılımlar getirme kapasitesine sahip olsa da Amerikan kurulu düzeninin önüne koyduğu marjlar içinde hareket etmek zorunda.” sözleriyle açıklıyor.

myetkin_200x200
Murat Yetkin

Hürriyet‘ten Murat Yetkin ise “Trump-Erdoğan nasıl anlaşacak” başlıklı yazısında Trump’ın seçilişini AK Parti’nin 2002’deki gelişine benzeterek ‘yerleşik düzenin, sermayenin, medyanın bir kısmı gelmesini istememesine rağmen geldi.’ ifadeleriyle açıkladı. Trump’ın “Amerika’yı yeniden büyük yapmak” vaadiyle seçildiğini anımsatan Yetkin, her konuda daha atak, daha iddialı, hatta daha saldırgan olacağını savundu. Yazısında Trump-Erdoğan ilişkilerine de değinen Yetkin, “Trump’ın Müslümanlara dair söylemi zamanında Erdoğan’ın tepkisini çekmişti. Ancak başkan seçildikten sonra Trump’ın aynı çizgide olmayacağını söylemek mümkün. Dünya için yeni bir dönem başlıyor, Türk-Amerikan ilişkileri için de.” ifadelerini kullandı.

Dokuz8HABER

dokuz8HABER’i takip edin

Video