Uluslararası Af Örgütü’nün raporuna göre, dünya genelinde geçen yıl en az 483 kişi idam edildi. En fazla idam İran’da gerçekleştirildi. ABD’de de 17 yıl aradan sonra 10 kişinin idam cezası infaz edildi, Çin’e ilişkin ise resmi rakamlar bulunmuyor.

İdam edilen kişilerin sayılarının 2019’a kıyasla yüzde 26 az olduğu belirtilen rapora göre, Suudi Arabistan ve Irak gibi ülkelerde bir önceki yıla göre daha az idam cezasının infaz edilmesi, Bahreyn, Belarus, Japonya, Pakistan, Singapur ve Sudan’da ise 2020’de idam cezası uygulanmaması bu düşüşte etkili oldu.
DW Türkçe’nin aktardığı raporda, dünya genelinde tespit edilen 483 idamın son 10 yılın en düşük sayısı olduğu, ancak sayının yine de endişe verici düzeyde yüksek olduğu ifade edildi.
Bazı ülkelerde infaz edilen idam cezalarının sayısının geçen yıllara göre daha yüksek olduğuna da dikkat çekildi.

EN FAZLA İDAM İRAN’DA

Af Örgütü’nün raporuna göre, İran’da 246, Mısır’da 107, Irak’ta 45 ve Suudi Arabistan’da 27 kişi idam edildi.
Bu dört ülkede infaz edilen idam cezalarının sayısı dünyada bilinen idamların yüzde 88’ini oluşturuyor.
Raporda, bu sayılar arasında Çin’e ait rakamların olmadığına dikkat çekildi.
Af Örgütü, Çin’de de her yıl binlerce kişinin ölüm cezasına çarptırıldığını ve bu cezaların infaz edildiğini tahmin ediyor. Ancak Çin’e ilişkin resmi rakamlar bulunmuyor.
Af Örgütü’nün raporunda ABD’de ise 17 yıl aradan sonra ilk kez 2020’de idamların gerçekleştiği hatırlatıldı.
Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde gerçekleşen infazlarla altı ay içinde 10 kişi idam edilmişti.
Dünyadaki yaklaşık 193 ülkenin 108’inde idam cezası yapılan yasal düzenlemeler ile kaldırıldı, 36’sında ise infaz edilmiyor.