dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )

Diyarbakır Eğil’de baraj kapaklarından birinin patlaması sonucu Dicle Nehri’nin su seviyesi en az 5 metre yükseldi. Su seviyesinin yükselmesi ile birlikte Hevsel Bahçeleri’nin önemli bir bölümü sular altında kaldı. Hevsel bahçeleri ile birlikte tarihi 10 Gözlü Köprü’nün bulunduğu alandaki çok sayıda kafe de sular altında kaldı. Dere yatağında yaşayan yurttaşlar, su baskınlarına karşı uyarıldı.TARİHİ 10 GÖZLÜ KÖPRÜ KAPATILDI

Diyarbakır’da bulunan Dicle Barajı’nın kapaklarından birisinin su tahliyesi sırasında patlaması sonucu, Dicle nehrine gereğinden fazla su tahliyesi gerçekleşti. Beklenenin üzerinde yükselen su seviyesi dolayısıyla dere yatağında bulunan pek çok bölge su altında kaldı. Diyarbakır Valiliği tarafından bir kriz masası oluşturuldu. Kriz masası su seviyesinin daha da yükseleceğini açıkladı. 10 Gözlü Köprü çevresinde bulunan kafe sahipleri de kurtarabildikleri eşyalarını kamyonlarla o bölgelerden başka yerlere taşırken, köprü kullanıma kapatıldı.
ESNAFIN ZARARI BÜYÜK
Dokuz 8 Haber’e konuşan esnaf ciddi anlamda bir mağduriyet yaşadıklarını söyledi. Su seviyesinin akşam değil de gün içinde olması durumda can kaybının bile yaşanabileceğine dikkat çekiyorlar. Esnaf ayrıca zararlarının karşılanmasını istiyor. Diyarbakır tarihinde ilk defa Dicle Nehri’nin bu kadar yükselmesi Diyarbakırlıların da dikkatini çekti. Çok sayıda Diyarbakırlı 10 gözlü köprüye akın etti. Yetkililer su seviyesinin daha da yükselme durumuna karşı Dicle Nehri kenarında yaşayanları uyardı. Bu durumun Pazar gününe kadar devam edeceği belirtiliyor.