Uğur Barlık Şirketi’nin önünde bir araya gelen Amasya ve Taşova dernekleri, Taşova’da siyanürlü altın aranmasına karşı olduklarını belirterek, “Her ağacı tek tek savunacağız” ifadelerini kullandı.

Amasya ve Taşova Dernekleri, Taşova’da siyanürlü altın araması yapan Uğur Barlık Şirketi önünde bir araya geldi. Taşova’da siyanürlü altın aranmasına karşı olduklarını belirten yaşam savunucular, basın açıklaması yaptı.
Ortak basın açıklamasını Amasya Dernekler Federasyonu Başkanı Saim Diken okudu.

“ÇEVRESEL BİR FELAKET YAŞANACAK”

Bölgedeki canlı hayatını geri dönülemez bir tahribata maruz kalacağının belirtildiği açıklama, şu ifadelere yer verildi:
Gelemiç ve Fadara mezralarından oluşan Ardıçönü köyü ile Kumluca (Buladan) köyleri arasında Buladan çayı civarındaki arazide altın arama izni verilmiştir. Amasya ili merkeze bağlı 11 köy, Taşova ilçesine bağlı 24 köy, bu durumdan olumsuz olarak etkilenecek bölgelerin başında gelmektedir. Hemşerilerimize sorulmadan; köylülerin haberi dahi olmadan, kamuoyuna yansıyan bu durumda, Amasya ilimizde ve Taşova ilçemizde, altın madeninden olumsuz etkilenmesi beklenen yaşam alanlarında, gerek doğa, gerek insan hayatı, gerekse de her türlü canlımız tehdit altında kalacaktır.
Köylerimizin ve mezralarımızın can damarında siyanürle veyahut sülfürik asit nedeni ile bölgede çevresel bir felaketin yaşanılmasının kaçınılmaz hale geleceği konusunda ciddi endişelerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda; unutulmamalıdır ki, sondajla altın araması yapılan mera alanları bölgedeki içme suyu kaynaklarının doğuş noktasını oluşturmaktadır. Daha sondaj aşamasında binlerce ağacın kesileceği; ormanların tahrip edileceği ortadayken, yeraltına hançer gibi saplanan sondaj faaliyetleri sırasında su kaynaklarının zarar göreceği aşikârken, böylesine bir altın arama faaliyetine izin verilmesini anlamak mümkün değildir.”

“BU DOĞA KATLİAMINDAN VAZGEÇİN”

Yetkililere seslenen yaşam savunucuları, bu projelerden vazgeçilmesini istediklerini belirterek, şöyle devam etti:
“Devletin görevi insanı yaşatmaktır. Doğaya; hayvanlara, her canlıya, suya, dağa, taşa dahi sahip çıkmaktır. Devletimizin Amasya dernekleri olarak, sesimizi duymasını talep ediyoruz. Yetkililere sesleniyoruz; biz, Amasya’nın önde gelen sivil toplum örgütleri olarak, biriz, beraberiz ve Anayasal hakkımız olan yaşam hakkımızı savunuyoruz, bize düşen, hemşerilerimize, köylülerimize, hayvanlarımıza, ormanlarımıza, ırmaklarımıza sahip çıkmak olmalıdır. Hal böyleyken; bu duruma sessiz kalmak, mümkün değildir. Yetkililerimizden, bu doğa katliamından vazgeçilmesini talep etmekteyiz.”

ORTAK AÇIKLAMAYA İMZA ATAN DERNEKLER:

*AMASYA DERNEKLER FEDERASYONU(ADEF)
*AMASYALI DERNEKLER FEDERASYONU (ASDEF)
*TAŞOVA DERNEKLER FEDERASYONU (TAŞDEF)
*AMASYA İL EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEGİ
*AMASYA İL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
*AMASYA SANAYİCİ VE İŞ ADAMLARI DERNEĞİ (ASIAD)
*GÖYNÜCEK DERNEKLER BİRLİĞİ(GÖYDER)
*GÜMÜŞHACIKÖY İLÇESİ VE KÖYLERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ (GUMYAD)
*MERZİFON VE ÇEVRE KÖYLERİ KÜLTÜR DAYANISMA DERNEĞİ (MERDER)
*MERKEZ KÖYLER BİRLİĞİ (ÖZDER)
*SULUOVA EĞİTİM VE KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİ (SUDER)