Aydın Germencik’e bağlı Alangüllü, Hıdırbeyli, Dağkaraağaç, Kızılcagedik ve Bozköy mahallerinde, Maren Maraş Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş tarafından kurulmak istenen Jeotermal elektrik santrallerine karşı, yaşam savunucularının açtığı dava sonucunda ÇED izni iptal edilen şirketin Kasım ayındaki başvurusu üzerine, ÇED sürecinin kabul edilip yeniden başlatıldığı duyuruldu.

Daha önce Aydın Germencik’e bağlı Alangüllü, Hıdırbeyli, Dağkaraağaç, Kızılcagedik ve Bozköy mahallerinde, Maren Maraş Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş tarafından kurulmak istenen Jeotermal elektrik santrallerine karşı yaşam savunucularının açtığı dava sonucunda, mahkeme şirketin ÇED iznini iptal etmişti. ÇED raporunun iptaline rağmen şirket, bölgede sondaj çalışmalarını sürdürdü. Ardından şirketin Kasım ayındaki başvurusu üzerine 2 Aralık 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesindeki açıklamaya göre son şekli verilen ÇED sürecinin kabul edilip yeniden başlatıldığı duyuruldu.
GERMENCİK ÇEVRE VE DOĞA DERNEĞİ YENİ ÇED SÜRECİNE TEPKİLİ 

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Metin Aydın
Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Metin Aydın

Dokuz8haber’e konuşan Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Metin Aydın “ÇED iptal davası açtık. Normal prosedür de şirket yeniden bir ÇED izni için başvurmuş, valilik de izin vermiştir. Sil baştan bir yargı süreci olacak. Orada zaten bir yargı süreci işledi bilim adamları geldi, bilirkişiler geldiler. Aralarında yetkili meslek kuruluşları da vardı. Hepsinin bölgede JES yapılamayacağına dair bir görüşü var.  Bunun üzerinden mahkeme ÇED olumlu raporunu iptal etti ve uygunsuz olduğunu söyledi. Bugün bölgede koşullar değişmedi. Zeytin ağaçları, su kaynakları, yerleşim yerleri aynı şekilde duruyor. Doğa koşullarında bir değişiklik olmadı. JES’in buraya zarar verdiği bilirkişilerin kanaatiyle sabit. O yüzden burada tekrar JES, ÇED iptalini geri çevirme gibi bir girişim var. Bu olay yanlış, biz yeni ÇED sürecini kabul etmiyoruz. Biz oraya tekrar dernek olarak dava açacağız. Tekrar aynı süreci baştan yaşayacağız ancak mücadele edeceğiz. Artık Aydın’da JES’lerin çevreye, doğaya, zeytine, incire, yaşama zarar verdiğini dünya alem biliyor. Ancak Aydın’daki şirketler bunu öğrenememiş” ifadelerini kullandı.
Çalışma ruhsatı olmayan şirketin kaçak işlettiği sondaj çalışmalardan bölgeye ait görüntüler ve çevresi

 
Çalışma ruhsatı olmayan şirketin kaçak işlettiği sondaj çalışmalardan bölgeye ait görüntüler ve çevresi (Hıdırbeyli Göleti)

“38 JES’DEN 23 TANESİNİN İŞ YERİ AÇMA RUHSATI YOK”
Aydın konuşmasına şöyle devam etti: Şu anda Aydın’da 38 tane JES var.  Baro’nun başvurusu üzerine 23 tanesinin işyeri açma ruhsatı olmadığı ortaya çıktı. Bu santraller 15-20 yıldır çalışan santraller. Bu ruhsatlardan kim sorumlu, ilçe belediyesi sorumlu, büyükşehir belediyesi sorumlu, valilik sorumludur. Hem belediyeler hem de valilik bunların nasıl ruhsatsız çalışmasına izin verebilir. Burada ufacık bir köfteci dükkanı açsanız hemen kapatırlar ama sağlığa bu kadar zarar verdiği bilirkişiler tarafından saptanmış bir santrale nasıl izin verebiliyorlar. Bu akıl alır değil. Sorumlular işini yapmıyor, bilimsel gerçekliğe saygı duymuyor.  Konu ile ilgili Avukat Akın Yaman’da Dokuz8haber’e açıklamalarda bulundu Yaman “Bu alanda daha önce ÇED gerekli değildir kararı verilmişti. Biz dernek adına dava açtık ve iptal edildi. Ona rağmen aynı yer ve koşullar için aynı santral için şimdi yeniden ÇED süreci başlatılıyor. Bu tamamı ile hukuksuz ve yanlıştır. Şu anda halk ve dernek buna itirazlarını yapıyor. Eğer yeniden bir karar verilirse dava açılacak onay için. Biz de karşı dava açacağız. Bölge JES yapımına kesinlikle uygun değil. Zaten daha önce uygun olmadığı için ÇED izni iptal edildi. Kesinlikle mevcut bilimsel gereklere, doğa dokusuna uygun değildir.  Her yönüyle hukuksuz bir süreç. Daha önce yargı bunu iptal etmesine rağmen yeniden aynı yer için ÇED süreci başladı. Tarım olanaklarını kötü yönde etkilenecek ve köylü yaşamını da engelleyecek, birinci sınıf tarım ve sulama alanı içinde yapılmak istenen JES’lerin kanuna aykırıdır bundan dolayı mahkeme bunu iptal etti şimdi ne değişti? İki kere oraya bilirkişi heyeti geldi. İki kez hukuksuz olduğunu ve bu dokuya zarar vereceğini belgelemişti. Biz mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
Germencik Çevre ve Doğa Derneği internet sitesinden yaptığı açıklamada, yurttaşların yeni ÇED süreciyle ilgili maddi ve manevi itiraz dilekçesi yazarak aralık ayının 12’sine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçelerini iletmelerini istedi.

SON HALİ VERİLEN ÇED RAPORUNA GÖRE JES’İN BÖLGEYE OLASI ZARARLARI 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinden duyurulan “son hali verilen ÇED raporu”na göre halk sağlığı açısından etkinin olumsuz yönde olacağı şöyle açıklanmış: Halk sağlığı hem yapım hem de işletme aşamasında toz, koku ve çevre kirliliği burada yaşayan bireylerin sağlığı üzerinde olumsuz etkili olabilir. Nitekim sosyal etki analizinden çıkan sonuçlara göre halkın kanser oranlarının artmasına ilişkin endişeleri mevcuttur ve bu durumu bölgedeki jeotermal santrallerin artmasına bağlamaktadırlar.
Sosyo-kültürel açıdan incelenen bölgede şöyle etkiler olabileceğinden bahsedilen raporda, “Proje, toplumda bir arada yaşayan insanların ilişkilerini birçok yönden etkileyebilir. Bunlardan en önemlisi yöreye gelecek işçiler ve yörede yaşayanlar arasında ortaya çıkabilecek sorunlardır. Yöreye farklı yerlerden gelen birçok kişinin olması suç, kültürel farklılıkların neden olduğu hoşnutsuzluklar dâhil olmak üzere farklı birçok soruna neden olabilir. Yöreye gelenler ile burada yaşayanlar arasında ortaya çıkabilecek sorunlar yani sosyolojik anlamda çatışma. Yöreden gidenlerin gittikleri yerde sosyo-kültürel farklılıklarla karşılaşması, suç oranlarının artması.”