Koronavirüsle başarılı bir mücadelenin yaygın test uygulamasından geçtiği artık bir sır değil. Bu noktada Türkiye’de başlangıçta sınırlı olduğu bilinen kapasitenin hızla güçlendirilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar içerisinde öne çıkan bir örnek, Moleküler Biyoloji Derneği tarafından mesleki anlamda uzmanlığı olanlara yönelik yapılan gönüllü çağrısı oldu.

Bu çağrıya kısa süre içinde 4003 gönüllü başvurdu. Bu başvuruların değerlendirilmesinin ardından ilk etapta İstanbul’da en deneyimlilerden oluşan 50 kişilik bir grup İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün İstanbul’da kurduğu laboratuvarlarda görevlendirildi.

DÖRT DERNEKTEN OLUŞAN BİYOLOGLAR İNİSİYATİFİ KURULDU

Biyologlara yönelik çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları bununla da sınırlı kalmadı. Türkiye’de bu alandan faaliyet gösteren dört dernek bir araya gelerek “Biyologlar İnisiyatifi – Korona Acil Eylem Ekibi” kurduğunu duyurdu. Bu inisiyatifte Moleküler Biyoloji Derneği, Biyologlar Dayanışma Derneği, Türkiye Biyologlar Derneği ile Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği bulunuyor.

DOĞRU BİLGİLENDİRME İÇİN YENİ BİR SİTE AÇILDI

Öte yandan Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD), salgınla mücadelede doğru bilgilendirme yapılması amacıyla yeni bir site kurdu.