Kanadalı altın madenciliği şirketi Eldorado’nun Samsun’daki maden arama ruhsatı Meclis gündemine taşındı. CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Türpag isimli konsorsiyumun, Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda “seyreltme” adı altında kaç ağacın kesildiğinin ve Samsun genelinde hangi şirketlere maden arama ve işletme ruhsatı verildiğinin açıklanmasını istedi.

Kanadalı altın madenciliği şirketi Eldorado’nun ana hissedarı olduğu bilinen Türpag isimli konsorsiyumun, Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda yürüttüğü ‘arama’ çalışmaları sırasında “seyreltme” adı altında yapılan ağaç kesimini Meclis gündemine taşıyan CHP’li Neslihan Hancıoğlu, bu çalışmalar sırasında kaç ağaç kesildiğinin ve Samsun genelinde hangi şirketlere maden arama ve işletme ruhsatı verildiğinin açıklanmasını istedi.
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Kanadalı Eldorado Gold Corporation’ın ana hissedarı olduğu bilinen Türpag isimli şirketin Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları mevkiinde yürüttüğü çalışmalar ve Samsun ili genelinde verilmiş olan maden ruhsatları konusunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den açıklama istedi.
Hancıoğlu konuya ilişkin olarak verdiği önergede, ülkemizde 1980’li yıllardan itibaren uygulanmaya başlayan neo-liberal politikalar sonucunda bütün sektörler gibi madencilik sektörünün de uluslararası tekeller ve sermaye gruplarının talanına maruz kaldığına işaret ederek şu tespitlerde bulundu:
“Bu süreç, yeraltı kaynaklarımızın yanı sıra doğal, kültürel ve tarihi varlıklarımızı da tehdit eden bir hal almıştır. Uygulama, özellikle 2002 yılından itibaren doğal, tarihi ve kültürel varlıklarımızın yıkımı, milli kaynaklarımızın ‘arama’ ve ‘işletmecilik’ adı altında yabancılara peşkeş çekilmesi şeklinde sürmektedir. Yer altı kaynaklarımızın, ülkemizin gelişimi ve halkımızın refahı için kullanılabilmesi, ancak yer üstü zenginliklerimizin korunmasıyla mümkündür. Ancak mevcut politikalar sonucu ortaya çıkan yıkım tablosu, ülkemizin yer altı zenginliklerini de onun üzerindeki doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerimizi de koruyamadığımızı tescillemektedir.”
Yabancı şirketler eliyle Samsun’da da maden arama çalışmaları yürütüldüğüne işaret eden Hancıoğlu, özellikle Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda Kanadalı Eldorado isimli şirketin öncülüğünde yürütülen ‘arama’ çalışmalarının hızlandığını, söz konusu sahada ‘seyreltme’ adı altında ağaç kesiminin yapıldığını ve bu durumun halkta endişe uyandırdığını kaydederek bakan Dönmez’den şu sorulara cevap vermesini istedi:
“- Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ.’nin, Kavak-Havza ilçeleri arasında kalan 1975 hektar alanda ‘arama’ faaliyeti yürütebilmesi için kullandığı yollarda bu güne kadar ne kadar ağaç kesmiştir?
– Bahse konu sahada arama faaliyetleri süresince kesilmesi öngörülen ağaç sayısı nedir?
– Mevkii, alan büyüklükleri, sahipleri ve süreleri ayrı ayrı belirtilmek suretiyle, bakanlığınızca Samsun ili genelinde verilen maden arama ve işletme ruhsatları hangileridir?”